Pivovarská hospůdka Mačák, Olomouc


27.11.2016, sepsal Beer Belly


Pivovarská hospůdka Mačák
Schweitzerova 95
779 00 Olomouc

Tel.: 775 004 540

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Na rozhraní olomouckých částí Povel a Nové Sady se na jedné z křižovatek nachází Pivovarská hospůdka Mačák. Jméno v názvu je pozůstatkem již neexistujícího pivovaru z Hodolan, nyní zde nabízejí chmelové dobroty z minipivovaru Riegrovka. Pokud se tedy nenecháte zmást jak názvem, tak venkovním vzhledem alá autobusová čekárna, tak prosím vstupte dovnitř!


Kvalita piva

Kdož preferuje minipivovary, neočekává standardní chuť, ale nějakou tu zvláštnost. Výběr slušný z 11, 12 a 13-tek, od polotmavých (přitom bylo černé jak čičina) ke světlým, od echt hořkých (zas tak hořké teda nebylo) přes weissenbier až po višeň a mandarinku. Vybere si konzervativec i inovátor, chlápek i křehčí dívka. Pěna piva trošičku ušmudlaná, ale chuťově óká, až vyvolávající nutnost koštovat zas a znova :-)

4.00


Kvalita jídla

Aby se v nedělu nabízelo menýčko, no pěkně prosím! Sice hranolky ke krkovičce či smažáku trošku dýl zapomenuty ve friťáku, ale za lidový peníz odpovídající hodnota. Jídelňas přiměřeně široký, pro italské nátury i pizza. Peckoidní ovšem olomoucká česnečka s tvarůžky, vše noblesně (a navíc odděleně) naservírováno - tak má vypadat místní specialita!

3.75


Kvalita obsluhy

Štěstí jsme měli na pána, který ochotně povyprávěl, proč nejprve Mačák Hodolany a následně Riegrovka, kterou nechtěli dát do názvu hospůdky, protože Riegrova ulice je jinde. Jen upřednostnit diskuzi v TV s Babišem před placeníchtivými hosty není jaksi patřičné...

3.50


Kvalita prostředí

Venkovní vzhled klame, uvnitř je to líbezné! Na hospůdku navazuje kuřácký bar s hernou, ale samotný prostor hospůdky je dobře odvětrán a hezky zařízen. Na parapetech je plno historických relikvií (časoměřiče, psací stroj, píchačky...), které dodávají interiéru útulnosti. Fakt milé, roztomilé... Jen toaleta by po předchozím dnu chtěla vyčistit, hnědá výmalba není reprezentativní, už rozumím tomu, proč tam nešlo světlo :-( snad ale jen průjmová výjimka potvrzující vysoký standard.

4.50


Klientela

Při polednímu tu byla naše rodina hrála přesilovku, ale dá se předpokládat, že útočiště tu hledají (nejen) po pivu lačnící obyvatelé přilehlého sídliště a nejbližšího okolí.

4.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Kromě pivovaru Riegrovka je tato hospůdka jediným exklusivním místem, kde právě pivko této značky dostanete (nebo to aspoň tvrdil pingl). Tak tomu věřme a udělme VELKÉ významné plus hospůdce z olomoucké křižovatky.

4.00


Prognóza

Určitě víc takových pajzlů, hospod, výčepen či restaurací, které zvedají českou pivní kulturu a obohacují naše chuťově buňky o netradiční speciály. A taky víc útulných míst, kde je radost nejen pivečko vypít, ale vyloženě si jej vychutnávat.

A závěrem jeden (ze života) od Beer Bellyho:
Barman se mě zeptal, co si dám.
Řekl jsem mu: Chci nějaké překvapení.
Ukázal mi fotky mojí nahé ženy...