Na třináctce, Henčlov


3.7.2016, sepsal Čiva


Hospoda Na třináctce
Zakladatelů 13
750 02 Přerov VIII - Henčlov

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Již nějaký ten pátek navštěvuju z ryze osobních důvodů dědinu jménem Henčlov, kterážto nachází se pár km od Přerova směrem na Tovačov (a Prostějov). V obci existují hospody dvě a já si, nejprve z důvodů logistických, vybral jakožto pivní útočiště knajpu zvanou „Na třináctce“? A podle čeho ten název? No přece podle čísla popisnýho, že jo.


Kvalita piva

Točí se zde jeden z nejlepších Zubrů, jaké jsem za poslední roky potkal, a dokonce si troufám napsat, že před dvěma roky, kdy se to tady po rekonstrukci nově otvíralo, bylo zdejší pivko naprostá bomba. Hospodský se drží klasiky v podobě jedenáctky Gold, i když před Henčlovem má u cesty Zubr svůj obří billboard s Grandem. Vzhledem k jisté homogennosti klientely se pivní heterogennost nejeví jako žádoucí, i když zde původně měly být dva druhy piv. Každopádně tady zubříci jen sviští.

3.75


Kvalita jídla

Klobása a utopenci. Byl tady pokus zavést pizzu, ale moc se to nechytlo a vypadá to, že ve standardním sortimentu nebude. Jinak samozřejmě tyčinky a chipsy. Teda brambůrky – pardon!

x.xx


Kvalita obsluhy

Zdejší výčepák již své řemeslo vykonává zřejmě nějakou tu dekádu, čili ví, co a jak a na suchu rozhodně dlouho nezůstanete. Když je forma, dokonce pustí i nějaký ten lehký vtípek a večer je zase o něco veselejší. Mezi jeho dobré vlastnosti pak jistě patří i to, že nehledí na oficiální otvíračku a často nás tam trpí i několik hodin po ní. Všechna čest.

4.00


Kvalita prostředí

Jak je z fotek patrné, jde o knajpu rozlehlou. Naproti vstupním dveřím nachází se dlouhý výčep a vchod do kuchyně, dále stůl štamgastů a stoly a samozřejmě i židle další. Prostor dekorují různé obrázky, kterak to v pivovarnictví vypadalo v minulosti, pak taky nějaké ty zvířecí trofeje, ke kterým já si ale většinou sedávám zády. Všemu tady dominuje velká televize, která bývá někdy dost nahlas, což vidím jako lehké negativum, a samozřejmostí je i dýmec ze startek, což k takové hospodě holt patří. Před hospodou je zahrádka o třech stolech a skládacích lavících, kde je v létě fluktuace lidu opravdu velká.

4.00


Klientela

Staří i mladí, i když přece jen spíše ti starší, jelikož omladina hromadněji navštěvuje knajpu druhou. Zejména u stolu štamgastů se dá zažít spousta legrace a cesta domů do vedlejšího baráku se tak protáhne i na pár hodin.

3.75


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Solidní, klasická venkovská knajpa, která staví zejména na kvalitně čepnuté jedenáctce. Takový přístav konstantnosti v dnešním chaotickém a neustále se proměňujícím světě.

3.88


Prognóza

Vzhledem k tomu, že pan hostinský ve svém podniku doslova a do písmene bydlí, nemám o budoucnost tohoto lokálu obavy. Jednou jsou návštěvy vyšší, jindy zase slabší, ale to je tak skoro všude.