Penzion Pod Kyčerou, Tesák


1.8.2021, sepsal Los


Penzion Pod Kyčerou
Tesák 300
768 71 Rajnochovice - Tesák
Mobil: 776 938 660
E-mail: info@action-centros.cz
Web: www.podkycerou.cz

Recenze z předchozích let:
---

Mapa

Los slovos úvodňos

A toš tu sem nigdy nebýl! A to sem povjedómí o tym, že tadyk neco novýho začlo fungovať mjél už dobrých pár rokú. Ale vždycky, gdyž sem sa tu v minulosti vydál, toš bylo zavříno. Určitě tomuto faktu nahrál Covid a jeho omezení, toš sa není čemu diviť, že sa tu nesnažili oteevříť aspoň okýnko, ale nechali to tu zavřítý po celú tu omezenú dobu. Ale dneskaj už ne, dneskaj na nás už od cesty svítil nápis na zdi "otevříno", a taky zelená cedulka vedle schodišťa potvrzovala, že sa tu možeme staviť. A toš gdyž už ináč nedáte, toš nás tu máte.


Los pivos kvalitos

A toš naprostá pecka ve výbjeru, takovýto značky piva nedostanete široko daleko. No posuďte sami, gde si v podhostýnským regionu možete dať točený Krušovice, doplněný o natuněnou slovenskou dvanáctku v podobje značky Zlatý Bažant? Já vám to řeknu, nigde! Teda kromje penzijóna Pod Kyčerú, gde si momentálně pošmakováváme na tý slovenský pjenový dobrotě. Krušky mám z minulosti zažitý jako sračku, toš sem dneska do nich nešél, ale je fakt, že asi budú oblíběňéší pro svoju nižší voltáž; ne každé sa chce při výletě najebať po pár dvanáctkách, žejo. Já si ale dneska moc pochutnál, čobolácký pivko krásně klúzalo do krka, žádná pachuť na patře nezostávala, teda kromje příjemný hořkosti, teplota mohla byť nižší, ale o to rychlejc sme svoje škopky zdlábli.

4.25


Los jídlos kvalitos

A toš tady sa dá taky najest, o tym nemože byť řeč, ale co je tu zajímavjéjší oprotivá například chatě Tesák přes cestu, tak to, že tu asi ani nemajó pevné jídlení lístek. Kuchař a provozní a majitél v jedný osobje prostě na ten deň navaří dajakú polívku a dvje jídla, a host si prostě neco z teho dá. No, a gdo si nevybere, toš si može nechať rozpíct pizzu. Já vyzkúšál obojí, jak denní meníčko, tak pizzové polotovár, a možu řéct, že to vařený bylo sto a jedna vůči tomu svjetlýmu těstu, co se tvářilo jako italská specyjalita. Polívka byla šmakovní, ten den zrovinka akorátní česnečka, ta jela fšem okoloprocházejícím jedna báseň. No a ešče sem zapomňél doplniť, že tu majó vedle penzijóna aji malú budku, gde sa možete dolepiť domácí točenú zmrzlinú.

3.50


Los obsluhos kvalitos

A toš opjet si vypúčím srovnání se súsední chatú Tesák, oprotivá temu starýmu umorousanýmu kmetovi je zdejší obsluha milion ku jedný. A nejenom vůči chatě Tesák, oni tu sú všeobecně dajací milí. Pan majitél se po párminutovým oťukávání se s nama dál do řeči, po čase aji přisednúl, a my byli obohaceni neenem o jeho historky, ale taky o historiju, vývoj a pokračování eksistence tohoto penzijóna, a další příbjehy. No a gdyž sa k nám potem začala znáť aji mladičká číšnica, toš naša spokojenosť dosáhla maksima. No ešlivá sa takto chovajú aji k ostatním, a já nemám důvod nevjeřit temu, proč by nemjeli, toš si mysím, že sa každýmu normální tady mosí dostať té správné rodinné atmosféry, kerá pak dělá hospodu hospodú, a atmosféru atmosférú.

4.75


Los prostřeďos kvalitos

A toš krásný interyjér potvrzuje, že sa tu nadřéli, než dali totok dohromady. Nebavím sa enem o stolách s židlama, to je schopné natahať každé jakkoli, ale bavím sa o nádherným krbu, pizzové pekárně i barpultu, fše ručně vyskládaný z kameňa (je viděť na první fotce dole); kua, toto moselo zabrať dnú a týdnú, než sa to tak krásně poslepovalo, aby to dávalo konečný výsledný krásný obraz. Ináč pak čistota kam až oko dohlídne, čistý stoly, čistý židle, a pak svjete div sa, tadyk majú na zemi koberec! No teda, ešče že venku nechcalo, nerad by sem jim to tu zasrál pohorkama od blata. Venku je taky spústa míst k sezéní, jednak pod stříšků u zdi penzijóna, a jednak pak pod dvjema slunečníkama rozesetýma smjerem k ohništi a pískovišti. Ka-ka-karása to tu je, bravo.

4.25


Los klientelos kvalitos

A toš i gdyž sem to tu zatím vychválíl, tak paradoxně nigde nebylo nikeho. Jo, pár zblúdiléch turistú sem přišlo, ať už na pivko, nebo sa i najest, ale určitě to tu není tak narvaný jako přes cestu chatě Tesák (tvl, už další srovnání, óká, už teho nechám). Ešlivá je to proto, že je to tu nový a ešče si to nevybudovalo svoje méno, anebo je to proto, že je to tu docela zašitý, to nevim, ale co vim je, že gdyž tu nésó lidi, toš mi to tu příde takový smutný. Na večír sa tu nicméně stavila partyja z dajaký okolní chaty, tak aspoň tak to tu ožilo, ináč je tu náfštěvnost spíš prúmjerná až podprúmjerná; nekomu to može vyhovovať, já su rači mezi lidma.

3.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Mysím si, že pokáď to tu bude mjeť takové ten svůj komorní ráz, tak tu bude útulně. Určitě tu bývá živjejc, gdyž tu bydlí desítky děcek na táboře, případně gdyž tu bydlí účastníci některých akcí, pořádaných místním provozovatelem (sjezd na kolobježkách, zabíčka apod.). Ale ináč v průbjehu zbytku roku si mysím, že nebude problém sa tu gdykoliv gdekoliv usadit a vychutnávat si klid Hostýnskéch vrchů, šumjéní lesa, občas narušeným příchozími či odchozími hosty. Pro mně určitě zajímavá alternativa k zastavení sa při průchodu přes vrchol Tesák, dofčil sem sa tvrdohlavje stavovál enem v několikrát zmíněný chatě, po dnešním zastavení se Pod Kyčerú už budu příště víc přemýšlať, co a jak.

4.00


Los prognózos

A toš asi takto, hospoda pana majitela neživí, tadyk to má jakožto svúj koníček, a tak se k temu taky chová - s láskú, péčú a poctivosťú. A možná právje proto to tu bude žiť, co bude pan majitél žiť. A já mu přeju dlúhý život, abysem sem mohl chodívat co nejdýl, a pak taky co nejčastějc.