Nová chata Tesák, Tesák/Rajnochovice


2.7.2023, sepsal Los


Chata Tesák
Tesák čp. 206
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz
Facebook: Tesák Chata restaurace

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš po vječném stěhování se po různých dočasných provozech byl konečně dokončen náhradní provoz vlastní. V místech, gde gdysik fungovalo venkovní občerstvéní "U Michala" (viz poslední foto pod recenzú) bjehem pár mjesíců tohoto roku vyrostla stavba, kerá tu bude slúžiť po mnoho let jakožto taková náhrada za tu původní chatu, kerá shořela, a na kterú sa furt vybírajú peníze pro její obnovu. No a my sme samozřéjmje nemohli chybjet v jeden z prvních letních víkendů, gdy to v týhle nový chatě začalo naplno fungovať. Vybrali sme si netradiční čas v podobje všedního dňa, abysme tu nemoseli packať o desítky dalších popíječů, a mohli si atmošku této novostavby nasáť z plna hrdla. A toš poďme na to.


Los pivos kvalitos

A toš zdejší nabídka je tu dvojpivní, hnedkaj od začátku, a tak to snáď aj zůstane. Ke klasickému Zubru voltáže 11 a přídomku Grand tu dostanete aj polotmavú Holbu, se kterú sme sa na Tesáku už párkrát potkali aj v původní chatě, ale pokáď mně pamjeť neklame, toš to bylo vždy enem občasné zpestřéní pitelního lístku. My sme sa drželi klasiky, a toš do nás Zubr padál jak do vyprahlý půště. Teplota solidní, pjekné krýgle s uchem potěšily, pjena sa držela tak akorát a chuť samorřéjmje nezklamala. Prostě gdyž se toto pivo umí natočit, toš pak s kvalitú není problém. Mňam.

4.50


Los jídlos kvalitos

A toš tadyk to bylo vždy v pořádku a nejinak temu bylo aji dnes. Polívka gulášovka byla famózní, a následný druhý chod v podobje sýrového smaženého trojboje a hranolkového hnízda byl prostě třešničkou na dortu. Výbjér jídel je zde trochu osekán oproti předchozímu provozu, ale aj tak máte ná výbjér z desítek pokrmů. Porce více než ucházející, je jasné, že ženy a děti musí pravidelně na taléřku něco nechávat, a možná aji nějací slabší jedlíci mužského pohlaví tam něco zanechají. My naštěstí vyhládlí sme tu ukázali, že nám šmakovalo a prázdné taléřky teho byly důkazem. Mňam.

5.00


Los obsluhos kvalitos

A toš mladé provozovatél Mira lítal jak kolem nás, tak ešče ztihnúl aj něco kutiť za cható; což sa mu asi přes víkendy moc nedaří, gdyž tu mívajó plno. Aj tak byla frekvence jeho návštěv u našeho stola dostatečná a my netrpjeli ani žízní ani hladem. A gdyž sa na chvílu na place objevíl aj starý pan provozní, toš celkový dojem byl ešče znásoben a bylo to takové příjemné zpestřéní. A tak to má byť.

4.25


Los prostřeďos kvalitos

A toš kůzlo starý chaty prostě nigdy nahradiť nepude, a problém je v tym, že každý, ale asi fakt každý náfštěvník bude tento nový provoz s tím starým srovnávať, temu sa nevyhne nigdo nigdy. Uvnitřka je osm stolů rozmístěných u zdí s celkovú kapacitú něgde kolem 30 lidiček, nicméně spolu s venkovním posezéním pod střechů a hlavně pak s lavicama před simultánně fungujícím stánkem sa kapacita rázem rozšíří klidně na stovku. A to si mysím je tak akorát, v pjekným počasí tu musí byť rušno. My dnes ve společnosti pjeti šesti všednodenních náfštěvníků důchodového vjeku a jedneho zblúdilého cyklisty sme si to vychutnávali v klídku a pohodě. Škoda enem teho vyhořelého torza vedle, to by chtělo dajak vizuálně odděliť dajakú stěnů nebo neprůhledným plotkem, aby dojem z posezéní v krásným horským prostřédí byl dokonalý. Nu což, stále sa to tu ešče vylepšuje, tak kdoví, třeba donde i na totok.

3.50


Los klientelos kvalitos

A toš jaxem už zmiňovál, my sme tu dneskaj byli enem v komorní společnosti, páč moc lidiček v pracovní den dopoledňa sa tu opravdu nezastaví. Dnes to nebylo nic proti ničemu, něgdy je potřeba nasáť atmošku v liduprázdným prostřédí, ale zase furt bysem to tak taky nechtěl; já mám rád rušno a živo, a ne puto prázdno depresívno. Ale fšiml sem si dneska, že už sa tu stavují lidi aj na objed enem gdyž projížďajó kolem autem, což je určitě příjemný, že to tu nestójí enem na víkendový turistice.

4.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Jasně, je to náhradní provoz, je to taková šopka s pár stolama, ale furt je tam plnohodnotná kuchyň, což sa počítá. Pivko tradičně výborný, jídlo nejskvjelejší, prostředí takové partyzánsko horsko dřevácké, ale milé a útulné, jen je ještě třeba vizuálně schovat torzo původní chaty. Osobně sa mi víc líbily interyjéry obou předchozích náhradních provozů, tak v chatě Meopta, tak v turistické chatě KČT, protože ty na mně dýchnuly svojou pradávnou atmoškou socialistických budov; nicméně asi néni moc inačích, keří by právje toto ocenili, toš to berte enem jako takovú poznámku do placu. Ohledně klientely si asi každý udělá obrázek sám, štamgast žádný, zato furt hafo nových tváří. Podtrženo sečteno, určitě si tu neudělajú s túto chatkú ostudu, to je jasný, protože nabízený pochutiny zcela určitě zalichotí vnitřnostem drtivé vjetšině náfštěvníků, a toto je potřeba zhodnotiť a pochváliť.

4.13


Los prognózos

A toš původní chatu nenahradíš, to je každýmu jasný, a to ani gdyž v tomto novým provozu už taky začínajó na trámy pod strop rozmisťovat vlaječky. A ono je vlastně dobře, že původní provoz nejde nahradiť, aspoň ten má navjeky v sobje to kúzlo zaniklé minulosti, a lidi tak na to budú vzpomínať o to víc intenzivněji. Nicméně smyslem této nové chaty je určitě udržet provoz funkční a samozřejmě vydělat penízky na to, aby se na původním místě třeba časem fakt podařilo vybudovať novou starou chatu. S ohledem na to, že na transparentním účtu sú 2 milijóny, a potřeba je tak 25+, toš v brzkú obnovu moc nevjéřím, zdali vůbec. Nicméně Mirův entusiasmus s tím, že to prostě tady časem stát bude, je krásný a mně nezbývá než enem držet pjesti. Do tý doby přeju tomuto náhradnímu provozu dlúhá úspješná léta fungování bez nijakých přírodních katastrof.