Občerstvení U Michala, Tesák


26.9.2021, sepsal Los


Rychlé občerstvení Chata Tesák
Tesák 206
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz

Recenze z předchozích let:
---

Mapa

Los slovos úvodňos

A toš hnedkaj na úvod řikám - ne, občerstvéní U Michala néni znovuotevřený, néni v provozu ona budka, kerá tu stójí dobrých 15 rokú, a dokonca sa tu asi ani neobjevuje obsluha. Ale! Oprotivá předchozím rokúm, gdy to tu fakticky bylo zchátralý, posezéní zbořený a tráva vysoká jak rákosí u rybníka, tak oproti temu tu je letos krásně fše vyčištěno, opraveno a nachystáno pro desítky hladovéch a žíznivéch hostí. Ano, náfštěvnost Tesáku asi dosáhla takovéch rozmjerů, že už nestačí ani, před pár rokama novje zbudovaná, oficyjální zahrádka vedle restaurace "Tesák", tagže aji tady si uvjedomili, že než aby posílali hosty ke konkurenci přes cestu do penzyjóna Pod Kyčerú, toš rači trocha zaberó, a pokusí sa alespoň dajak vrátiť občerstvéní U Michala jeho bývalú slávu. A právje proto, že my sme sa usadili v tymto prostoru, tak právje proto tuto recenzu nezařazuju do řady dalších tesáckých hodnocéní, ale pjekně ji samostatně vypichuju bokem, aby bylo zřejmý, co sa na tomto turistickém vrcholu zmjenilo. K dobrému.


Los pivos kvalitos

A toš v súsední hospodě točíjá přerovskýho Zubra, gramáž 11, a fčil si nésu jisté, či ide o typ Gold anebo typ Grand. Ono na tym asi moc nesejde, páč zdéjší pivko je vyhlášený pro svoju skvjelú chuť i teplotu. Aji dneska sme sa tu těšili hlavně na pivní moky; to jak to nakonec dopadlo, to už je vjec inačí, ale začátek akce čistě v pivním hávu byl slibným začátkem dnešního výšlapu. Dle očekávání sladší chuť, teplota byla příkladná, na dnešní teplý počasí pak úplně bohovská. Oproti inačím náfštěvám sme dnes dostali pivko natočený do krásných Zubráckých těžkých krýglů s uchem, což mosím taktéž náležitě oceniť.

4.75


Los jídlos kvalitos

A toš dneska tu bylo hodně omezená nabídka, protože sa tu konala po víc jak 15 letech první svatba, ale i tak byla venkovní tabula popsaná křídú odsvchu až dolů. Polívka byla gulášovka a chutnala. Následně sme si každé zvolili dle svého gusta, něgdo smažák, něgdo masovú smjes v bramboráku, a podobný pochutiny, a nigdo nemjél žádný výrazňéjší námitky, tagže potvrzuji stálost vysoké kvality místní kuchyně.

4.00


Los obsluhos kvalitos

A toš tady už to ide hezkých pár let enem dolů. Starý pán, zmatený jak lesní fčela, bezcílně bloumal mezi stolama na zahrádce, aby pak po každém zápisu objednávky zmizél nadlúho v útrobách svojí hospody, odkáď sa pak vynoříl s jednú, maksimálně dvjema vjecama v rukách, a složitě sa dotazovál, že gdo vlastně co mjel objednaný. Nezřídka sa pak stalo, že mosel obejíť celú zahrádku, než vůbec položíl pokrm před správnú osobu. Taky jeho dřívjejší občasný pokec s hosty už je dávno tentam, dnes už je to jen anonymní odmjeřené chování bez výjimek ke všem. Škoda, mohl to už dávno tady předat synovi, kerý mu sicéj zdatně sekundovál, ale spíše sa vjenovál vnitřku, toš nevím.

1.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš sme u teho, proč tuto recenzu řadím bokem od ostatních recenzí chaty Tesák. Toto občerstvéní mjelo svůj pík něgdy koncem prvního desetiletí novýho milényja, pak ešče pár rokú fungovalo a pak sa otevřela zahrádka hned u stěny restaurace, a tadyk to zaniklo. Šak si to díky temu zaslúžilo aji svoju samostatnú kapitolu v mojí knížce. A o zaniklý příbjeh ide vlastně i nadále; to, že sme sa tu ale mohli usadiť, to je určitě velký pozitivum. Vzpomínky na doby dávno minulé, gdy sme sa tu pravidelně stavovali a z místního okýnka si přebírali fšelijaký tekutý pochutiny, to z pamjeti prostě nevymažeš. A ani vymazat nechceme. Stoly byly novje buď zasazené do zemje, anebo byly aspoň rovně postavený, ke každýmu pak přistavený dvje lavice, a hle, hnedkaj je tu možno posadiť dobréch 15-20 dalších žíznivcú. A to kouzlo okolí, wow, šumící stromy ve vjetru, vůňa trávy a nedalekých křovin, ticho od cesty, uzavřený prostřédí díky bufáči za zády a zbytky plotu před vámi, prostě romanťika jak cyp. Bohužel, nebyl tady žádné slunečník, to znamená, že jak vyšel oskar na nebi, toš nám pražilo naplno na kebule, což při dnešní konzumaci nebylo nic příjemnýho. No, snad se to do příště dajak pořeší ...

3.50


Los klientelos kvalitos

A toš za mě dneska fšecko v naprostým pořádku. Neenem že sme sa tu usadili ve vjetším množství než bývá obvyklé, to je samo za sebe už na plné hodnocéní, ale dokonca aj struktura a masa okolosedících nám dnes hrála do noty. Pohybovali se tu totiž převážně mužští zástupci cykloturistiky, kerým bylo šumafuk, co že to tu řvú za ožralý hovada. A gdyž už náhodú proletěla kolem aji dajaká děfčica, toš enem s úsmjevem sklopila zrak a probjehla co nejdříf k výčepu.

4.50


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Jasně, má to tu svoje muchy, to je jasný. Nulová obslužnost a nepřítomnost umjelého stínu, to sú určitě negatíva, kerá nelze přehlédnúť. Na druhú stranu to tu má takový kúzlo, že aji uvedený nedostatky mi nemožú zabrániť hodnotiť míň než hodnotím. Blízkost lesa, vůně okolní trávy, relativní súkromí a upravená posezéní, to sú devízy, kerý chytnú za srdce určitě nejedneho náfštěvníka. A gdo nechce, toš furt má možnosť jít si sednúť na súsední vybetonovanú zahrádku, anebo pak dovnitřka. Já preferuju variantu bufeta a za umožňéní sa tu po deseti letech opjet posadiť pjekně děkuju.

3.75


Los prognózos

A toš počty turistú na Tesáku rok od roka utěšeně rostú, kovid nekovid, a tak je znovuoživéní venkovního posezéní u bufeta logickým řešením. Snáď to néni enem dočasný řešéní, ale naplno sa to tu rozprúdí, oživí, a aj dajaký to vybavéní sa tu přinese, aby tu mohli lidi sedávat ve vjetším počtu a příjemnějc.