Hospoda "Pod šimlem", Sviadnov


18.9.2022, sepsal Pavluscha


Hospoda Pod šimlem
Ostravská 666
739 25 Sviadnov

Tel.: 602 786 666
E-mail: podsimlem@seznam.cz
Web: www.podsimlem.cz
Facebook: www.facebook.com/podsimlem

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Slunečná a líná sobota to byla. Fotbal se nikde v okolí nehrál a co už má tak jeden dělat když má čas, kolo a táhne ho to na pivo ? Proto jsem zkontroloval jestli mám dost vzduchu v pláštích a začal přemýšlet, kde na tom velocipédu vyrazím. Směrů kde vyrazit bylo požehnaně, protože bydlím na tak skvělém místě, že ať už vyberu kteroukoliv světovou stranu , tak tam vede cyklostezka, která většinou po 15-20 km opouští město a vede do přilehlých vesnic či obcí, kde o dobré hospody nouze není.

Má volba padla na hospodu Pod Šimlem bo se mi tam líbí, už jsem tam dlouho nebyl a zastesklo se mi po typické pivnci. Navíc je to bývalá havířská hospoda, kde chlapi co vyfárali z Paskova či Staříče často prolévali hrdlem své těžce vydělané peníze. Hospoda sice prošla velkou rekonstrukcí a té původní už je podobná velmi málo, nicméně genius loci zůstal zachován.


Kvalita piva

Pod Šimla jezdím rád také proto, že kromě tradičně dobře ošetřeného domácího Radegastu 10° i 12°, mají v nabídce také minimálně dva druhy piv přespolních. Dlouhou dobu zde měli na čepu ležák Tři Sestry, který pro známou a mnou tak oblíbenou partičku vařili tuším v pivovaru Kácov. Tahle éra bohužel skončila a já mohl zvolit kromě již zmíněného Radegastu ještě speciál Litovel 13° Gustav či Poličku 11°.

Dal jsem šanci Litovli a bohužel to nebyla ideální volba. Pivo nebylo dost vychlazené, pěna spíše suchá a i když vím, že jinak je to velmi dobrý speciál, dalo se to pít, ale nebylo to ono. Tipoval jsem, že je to způsobeno nízkou výtočí a obsluhující slečna mi přiznala, že ten den to byl teprve třetí vyčepovaný půllitr a to bylo už něco po čtvrté odpoledne.

Jelikož i Polička prý na tom byla s výtočí podobně, degustaci jsem raději neriskoval. Radegast Ryze hořká situaci zachránila a výrazně přispěla k vyššímu hodnocení.

4.00


Kvalita jídla

Protože jsem nepřijel za jídlem, ale na pivo, budu hodnotit pouze nabídku. Grilovaná klobása, utopenec a nakládaný Hermelín je taková klasika, která sice neurazí, nicméně někoho může zklamat. Pak nezbyde než vzít zavděk oříšky, chipsy, tyčinkami a jinými slanostmi. Tady by šlo na nabídce ještě zapracovat.

3.00


Kvalita obsluhy

S obsluhou problém nebyl. Mladá slečna pravidelně chodila na terasu a kontrovala, zda hosté netrpí žízní a mají stále dosti ve sklenici. Usmívala se, na nedostatek ochoty netrpěla a kdo je přítelem moderního umění, mohl se potěšit pohledem na její tetování, kterým byla na místech které odhalovala, bohatě ozdobena.

4.00


Kvalita prostředí

Při vstupu do lokálu poznáte, že Pod Šimlem mají fotbal rádi. Dřevěné trámy jsou posety šálami různých slavných a ještě slavnějších klubů. Vzadu trůní státní vlajka, kterou místní opatřili nápisem obce a takto ozdobeni zřejmě vyrážejí na zápasy reprezentace ať už hokejové či fotbalové. Mimochodem všimli jste si, že výhodou státní vlajky je to, že ať už jdete fandit na kterýkoliv sport, stačí ván stále jen jeden typ?

Jinak v hospodě čisto jak ve špitále a to ať už na stolech, zemi či toaletách. Venku pěkná terasa na kterou slunce nepraží a také dětské prolézačky jsou k mání.

5.00


Kvalita klientely

Někdy se stane, že když pijete na odpoledním slunci přes míru, pivo prokládáte nebojácně lihovinami různých vůní i barev, pak vám ten mix neudělá dobře a oslabí jak na duchu tak i na těle. No a přesně to se stalo jednoumu z přísedících bohatýrů, který v době mého příjezdu tvrdě spal jak se říká na batmana. Protože mám na takové výtečníky smůlu a často se nevím proč zrovna semnou chtějí družit, sedl jsem si tak daleko, jak jen to šlo. No a co se nestalo. Neuběhlo ani deset minut mladý muž svůj spánek přerušil. Zřejmě ho zaujal můj cyklodres, bo jinak nemůžu pochopit, že si mezi lidmi, kterých na terase nebylo zrovna málo, zatoužil povídat zrovna se mnou. Choval jsem se fakt nenápadně a byl skoro průsvitný, ale nepomohlo to a už se hrnul k mému stolu. Naštěstí pomohlo včasné okřiknutí jednoho z místních hostů, který pochopil , že po jeho společnosti netoužím a mladík dal zpátečku.

No co už, v hospodě a za teplého počasí zvlášť se takové příhody stávají. Pak už bylo vše v tom nejlepším pořádku.

3.50


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Zvolil jsem dobře, přidal několik desítek kilometrů do mé cyklobanky a při placení mě čekalo velmi milé překvapení, když mi slečna za jeden Litovel a dva plnotučné Bohudíky počítala 90 korun. Znovu jsem ji zopakoval že jsem měl celkem tři piva a že se určitě spletla. Jen se usmála a ukázala na tabuli které jsem si nevšiml a kde stálo "Tady pivo jen za 29,90."

No při dnešní drahotě něco neuvěřitelného a ještě více zvláštní mi přišlo, že všechny druhy piv stály stejně. Navíc prý akce platí do konce léta. No nekupte to ! Vím, že ať už budou mít akci nebo ne, zase tady rád zavítám. Je tady fajně.

3.75


Prognóza

O budoucnost hospody se nebojím ani v nejmenším. Pěkná, čistá blízko cyklostezky po které do Beskyd z a hezkého počasí míří stovky cyklistů. Když k tomu připočtu, že ke konkurenci je poměrně daleko a zástávka autobusu, kde stojí snad osm spojů je nadohled, mají vystaráno.