Klášterní pivovar Strahov, Praha


30.4.2017, sepsal Myšák


Klášterní pivovar Strahov
Aleš Kocvera
Strahovské nádvoří 301
118 00 Praha 1

Tel.: 233 353 155
E-mail: info@klasterni-pivovar.cz
Web: www.klasterni-pivovar.cz/
Facebook: Pivovar Strahov

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Hle, k čemu jsou dobré církevní restituce: dva přední české kláštery, Břevnov a Strahov, obnovily v navrácených budovách svůj pivovar a teď se trumfují, kdo uvaří lepší pívo. Z jednoho do druhého je to čtvrt hodinky tramvají, tak se to dá vyzkoušet za večer.
Od začátku roku jsem byl víckrát na Strahově, navštívil jsem služebně Památník národního písemnictví, luštil staré rukopisy a kolem druhé hodiny odpoledne jsem byl už tak přepracovaný, že jsem s chutí nastoupil do klášterního pivovaru, který se nachází na nádvoří mezi větším a menším kostelem. Pověst, která ho předcházela, nezklamala.


Kvalita piva

Nabízí se výhradně domácí produkce. Nápojový lístek praví, že je vařena zásadně z přírodních surovin: pokud to není pravda, pak mají velice rafinovaná dochucovadla. K dispozici je stálá a sezónní nabídka: laskavý čtenář si ji laskavě přečte na internetu. Z té stálé mi nejvíc chutná IPA 16° Norbert (nazvaná podle svatého biskupa, který ten mnišský spolek založil), 0,4 l za 73 korun. Za tu nekřesťanskou cenu to fakt stojí. A dá se využít pro spravení chuti, když se nezdaří experiment ze sezónní nabídky. Z té mi utkvěla v chuťové paměti ještě dražší IPA 19° Double a úplně nejdražší 19° Barley wine, 2 deci za 70 korun.
To jsou všechno sváteční mlsy. Dají se tu koupit v lahvích, ale po vlastech českých se nerozvážejí. Nehrozí zatím nepřímá úměrnost „vyšší produkce = nižší kvalita“.

5.00


Kvalita jídla

Tady ne, to už by bylo moc drahé, dojdu si vždycky na smažák s tatarkou do blízké pivnice U Zelené brány.

x.xx


Kvalita obsluhy

Profíci. Znají několik jazyků, i ten náš moravský. Průměrný věk 30. Žádné zamračené ksichty. Zručné načepování a včasná donáška jsou tu samozřejmostí.

5.00


Kvalita prostředí

Za brankou je malý dvorek s posezením, nalevo menší lokál, napravo velká halouzna. Vždycky sedám v tom menším, kde je výčep a varna. Čisto, WC vybavené, problém je málo místa: plno nábytku a úzké průchody. Na stěnách jsou originální obrazy a nápisy, například: „Uvazovati dobytek u pomníku padlých se zapovídá.“

4.00


Klientela

Mezinárodní. Hlaholí tu němčina, ruština, čínština a na všech stolech je reservé, takže je nutno diplomaticky vyjednat, že po dvou pivech zmizím. Bohužel, klid tu není a nebude.

3.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Plný počet dávám za to lahůdkové pivo, za vyváženou kombinaci tradice a inovace, tedy stálé a sezónní nabídky. Ale i další parametry jsou u mě bez námitek, ovšem kromě těsného prostoru, hlučících turistů a boje o místo.

5.00


Prognóza

Výdrž tohoto podniku má podmínku: zdejší pivo se nesmí vařit ve velkém a sládkům nesmí dojít nápady. Pak vždycky rádi podnikneme pouť na Strahov.