U Zelené brány, Praha


16.7.2017, sepsal Myšák


U Zelené brány
Bělohorská 1069/7
169 00 Praha 6 - Břevnov

Tel.: 233 350 574
Web: www
Facebook: U Zelené brány

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Tento pražský pajzl se nachází na trase tramvají č. 8 a 22 směr Břevnov a Bílá hora, hned u zastávky Malovanka. Za zády máte Hradčany a Strahov a někde tady končí památková zóna, ve které jsou jen drahé nóbl podniky pro cizince. Soudě podle názvu tu stávala městská brána a tohle býval možná zájezdní hostinec blízko hradeb. Dnes je to typická čtyřka s vydatnou kuchyní.


Kvalita piva

Plzeň 12 za 39 a levnější Hambáč, ale ten nepiju. A protože sem chodím vždycky z Klášterního pivovaru Strahov, abych se tu naobědval, logicky zažiju sestup do nížin. Ale za to tu nemůžou. Plzeň není Strahov. Jinak je tu dobře napěněná a vychlazená, ale na diplom za výborné ošetřování to není.

3.00


Kvalita jídla

Žádné extrabuřty, hutná domácí strava. V době meníček vývary i husté polévky, guláš, řízek, sekaná, smažák, brambory, tatarka a podobně v tomto stylu dál, jedno meníčko kolem stokoruny, slušné porce, prostě to, co potřebuje normální člověk, který nechce žabí stehýnka v hotelu Savoy ani na ně nemá.

5.00


Kvalita obsluhy

Přijdu sem tak jednou za měsíc a vždycky je tu jiná, ale pokaždé mladá černě oděná kelnerka. Komunikace zdvořilá, ale ne tak srdečná, jako že by si zrovna mě chtěly naklonit jako štamgasta. Tu a tam delší dodací lhůty piva.

3.00


Kvalita prostředí

Úhledný přízemní dům tři schody nad chodníkem, venku zahrádka, nalevo výčep, napravo jídelna, tradiční stoly a židle, žádné lehučké tonetky, žádná postmoderní architektura interiéru, prostě obyčejná čtyřka, asi jako býval v Bystřici Rožek před vietnamskou okupací. Toalety jistě opotřebované častým užíváním, ale čisté, funkční a vybavené. Z oken nerušený výhled na pouliční ruch a protější vilovou čtvr?ť.

4.00


Klientela

Obvykle sem chodím, když mine hlavní vlna obědů, ale ještě tu není pracující lid po šichtě. Víckrát jsem v jídelně seděl sám nebo tam byli ještě dva penzisté. Ale jednou zavítala nečekaná návštěva: europoslanec za lidovou stranu Pavel Svoboda si tu s chutí dal meníčko a hned odkráčel naproti k hvězdnatému hotelu Pyramida, kde měl asi stranickou konferenci, ale kde by určitě nedostal pořádnou bramboračku a kuřecí rizoto.

4.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Tuhle krčmu jsem objevil kdysi dávno jako mladý začínající porotce pivních srnek s nízkým nástupním platem, kdy Praha byla pro mě opravdu drahá a v centru bych tak chutně a levně nepořídil. Výhodná je poloha u historického centra, rychlá dostupnost tramvají i otvírací doba: pokud nelže internet, tak od Božího rána do pozdních nočních hodin dnes i denně. Mohlo by se zlepšit pivo, ale ne značka, nýbrž péče.

4.00


Prognóza

Takových lokálů je ovšem po Praze plno, ale pokud budou protiváhou světové gastronomie a nezačnou chátrat, našinec do nich v hojném počtu zajde, a? už štamgast, nebo návštěvník Prahy.