Vatikán, České Budějovice


20.5.2015, sepsal Čiva


Restaurace Vatikán
Lannova 238/2
370 01 České Budějovice 6

Tel.: 386 351 834, 774 563 406
Facebook: Restaurace Vatikán

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

V rámci křížování budějckých hospod bylo samozřejmě potřeba také někde vdechnout něco pevného, nejlépe něco od ryby, když už jsme v té oblasti kapříkům zaslíbené, že jo. Informoval jsem se tudíž, že se kvalitně dá najíst např. právě ve Vatikánu, kvůli čemuž jsem naštěstí nemusel až do srdce Říma, ale stačilo projít pár ulic, tedy z hospody do hospody.


Kvalita piva

Vatikán je vlajkovou lodí zdejšího pivovaru, a tak se zde točí Budvar 12° za 34, Budvar 10° a „kroužek“; řekl jsem si, že začnu zlehka dvanáctkou a případně přeřadím na kroužek, nicméně dvanáctka byla tuze dobrá, a tak jsem s ní zůstal až do konce. I když bylo pivko podáváno v podivných, uprostřed se zužujících sklenicích, dokázal jsem si vychutnat jeho plnou chuť, potěšila mě nízká teplota i bohatá pěna. Na dvanáctku velmi pitelné – až příliš!

4.00


Kvalita jídla

Po dlouhém váhání, co si vlastně dát (neb výběr pro mě moc bohatý nebyl), zvolil jsem kapra po jihočesku s tím, že jsem čekal něco trochu jiného, než co mi po jisté době přistálo na stole – dva větší kusy smaženého kapra. Spolu s bramborem bylo jídlo i přes onu úpravu chutné, syté, a i když ne úplně levné, tak převažuje spokojenost – jen si příště nesmím myslet, že „po jihočesku“ znamená nějakou zdejší speciální úpravu. To ani náhodou.

3.75


Kvalita obsluhy

Blondýna za výčepem, výčepák (mladšího) středního věku pak zvládal lítat po celé hospodě. Napřed to vypadalo, že nás posadí do separé salónku, jelikož bylo plno! Nápad to nebyl tak špatný vzhledem k tomu, že v hlavní místnosti bylo dosti zahuleno. Pak se ale jeden stůl uvolnil, a my, abychom byli blíže výčepu, jsme nakonec salonek zavrhli, což výčepák neopoměl glosovat ve stylu „tak už jste konečně usazení?“ tvářil se ale při tom tak, jako že zrovna udělal super fór – zase tak super to sice nebylo, i tak se ale obsluha při všem tom cvrkotu snažila o příjemné vystupování.

3.75


Kvalita prostředí

Je to tady taková letištní hala, něco jako pivnice u Hanuša v BpH, zřejmě větší. Vše je moderně zařízeno, jsou zde snad dvě ploché TV na sport, již zmiňovaný salonek a zajímavý prostor za výčepem, kde jsou snad dva stoly pro ty, kdož chtějí být co nejméně rušeni. Známka by mohla atakovat čtyřku, kdyby tu však nebylo tak zahuleno. I když jsem na tuto skutečnost byl upozorněn již venku, nedokázal jsem se na to dostatečně psychicky připravit a myslím, že kouř vadil i mému kaprovi, ačkoliv byl již usmažený.

3.50


Klientela

Spíše kvalitní pivní typy, kteří zvládali v knajpě vytvářet kouřovou clonu, pak také nějaké párečky, co se přišli spíš najíst a pokračovali někam dál (tipuju nejdřív do sprchy).

3.75


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Tradiční (jiho)česká kuchyně je dle mého tradiční až moc, aneb maskovat smaženého kapra za kapra po jihočesku je věru zajímavý chyták. Hutný tankový Budvar roznášený (placama až moc) pohotovou obsluhou mírně devalvuje zahulené prostředí, proto zážitek a ani hodnocení nemůže být vyšší (což by jinak být mohlo).

3.75


Prognóza

Tato hospoda nemá o zákazníka nouzi – zde se dveře skoro nezavřely, o čemž svědčí i to, že jsme si v době příchodu (chvíli) neměli kam sednout. Lidem evidentně ani tak nevadí ten vzduch, resp. komu to vadí, ten asi brzy odejde a přijdou další.