Bufet Na hřišti, Dolní Lhota


20.9.2020, sepsal Los


TJ Dolní Lhota
763 23 Dolní Lhota u Luhačovic

Web: fotbal.dolni-lhota.cz/
Facebook: TJDolniLhota

Recenze z předchozích let:
2018

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš je temu už tři roky, co místní fotbalové tým spadnul z Okresního přeboru do nižší soutěže, konkrétně III. B třídy. V ten stejnej rok se naopak sousední konkurenční Sehradice vyšplhaly o příčku výš do Okresního přeboru. No ale rok se sešel s dalším rokem, a obje dvje družstva sa opjet potkávajú v III. B třídě. To enem tak na úvod.

Letošní jarní část sútěže byla zrušená kvůlivá koronaviru, a toš svjete div sa, ale až fčil, začátkem září, sem sa poprvý v tomto roce dostál sem na hřišče, abysem okusíl místní specyjality. Čekání to bylo fakt dlúhý, a proto aji moje natěšéní a nadšéní neznalo mezí, a dnešní náfštěva sa fakticky protáhla až do tmavých večerních hodín. Ale nelituju ani vteřiny, kerú sem tu strávíl, a toš si poďme řéct, jak sa tu hoduje před, bjehem, ale hlavně pak po utkání.


Los pivos kvalitos

A toš hádejte, proč sem sa tu tak těšíl; no je to jednoduchý, kvůlivá místnímu pivu, kerý sa ináč na čepu nedostane široko daleko. Bernard voltáže 11, točený přímo z bečice skrzevá velkú chormovú chladící kostku, to má svoje kúzlo, a mně to tu vždycky uhrane na maksimum. Aji dneska sem si hodně moc pošmáknúl, teplota výtečná, a dokonce mě ani nevadilo, že sa tu čepovalo do plastovéch kelímkú. Naopak, tyto kelímky mně osobně připomněly moje brzké mládí, gdy sme těsně po sametové revoluci koštovali pivka v novje vzniklých bufetech a občerstveních, gde sa právje taky občas moselo enem do plastu; a právje tato retro vzpomínka mně natolik dostala, že nemožu hodnotiť ináč než plným počtem bodú. Ten, gdo kelímky nesnášá, faň, može si z hodnocéní piva odečíst půl boda; víc určite ne-e, protože pivo jako takový bylo famózní, a při rozhovorech s místňákama, ti byť si na kelímky stěžovali, tak pivko chválili do nebes. PS: po zápase, gdy zmizeli oficijální představitelé fotbalovýho svazu včetně delegáta, sa pivko už blýšťalo v krásných kulatých skleněných krýglech s uchem; já ofšem aji tak zústal u kelímkú, přeca sa neošidím o takovú příležitosť si pošmáknout na pivku v temto retro provedení ...

5.00


Los jídlos kvalitos

A toš tento kompletně vybavené bufáč si nezadá s inačíma občerstveníma, ať už na Hostýně, u nedaleký Luhačovický přehrady, nebo gdekoliv jinde u turisticky atraktvních nafštěvovaných míst. Pro dospjelé celá řádka alkoholových dobrot, pro děcka to samý v nealko provedení. Na chuť sú tu čipsy, ořechy a milijon dalších sladkostí a slaností, kerý sú schopny zaplniť žaludky dostatečně na to, aby sa alkoholový nával dal nějak regulovať. Ale přece enem tu majó pak teplý jídlo, a to cigára z nedalekých jatek v Horní Lhotě, kerý sa tu začínajú připravovať o přestávce mezi poločasama, a hlavní nápor je pak těsně po zápase, gdy už sú fšeci docela podračení, a tak je na čase chlast zřediť něčím pevňéjším. Ani tentokrát sem neodolál, a jakmile mi kolem nosa zavoněla vůňa na grilu sa opékajících klobásek, už sem stál v řadě a netrpjelivje si počkál na svoju porcu. Mňam, parádní zážitek; s hořčicú a domácím kečupem a čerstvým chlebem sa jednalo fakt o skvjelú volbu a můj žaludeček mi enem děkovál.

3.75


Los obsluhos kvalitos

A toš stejnak jako posledně toš aj fčil sem mjel docela problém sa dohodnúť na tym, jaxa vlastně výčepní menuje. Ne, že by to bylo bylo důležitý, ale už od posledně sem v tym mjel zmatek, a tentokrát mě to moc nepřidalo, páč na něj každý druhý volál jinak. No nic, kašlu na to, pro mně bylo důležitý, že stačilo enem kútkem huby vysloviť moje přání ohledně požadovaných tekutín, a tyto sa vcukuletu objevily přede mnú ve výdejovém okýnku. Dokonca sem zahlédnúl, že aby hosti nečekali, toš pokáď nějaký pivko zapjenilo víc než bylo na frontu před okýnkem zdrávo, toš sa pustíl do čerstvýho krýgla tak, aby náfštěvníci nestrádali ani o fteřinu víc, než bylo potřeba. A ono roztočený pivko pak v klídku dotočíl temu šťastlivci, kerý si přišél pro svůj kousek mimo hlavní špičku. Kromje teho si občas odskočíl i z budky ven, aby sa rozhlédnúl a posbírál případný nádobí, kerý mu chybjelo donýst zpjet, a případně aby zkontrolovál hladiny v pivních kelímkách či posléze sklénkách, a mohl jít dostatečně dopředu jít natošit další pochutiny. No profík, co vám mám říkať.

4.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš dřevjený zastřešéní sice asi brání proti vjetru dešti, ale sluneční paprsky sa prostě pod střechu derú odevšad, páč časy utkání na sobotní odpoledne sú neměnný, a taxi buďte jistí, že si vás oskar prostě nande. Ale podle mě to bude vadiť enem v prvních kolech podzimní části sezóny, gdy je ještě horko jako prase, stejně tak asi i v posledních kolech jarní části; po zbytek sezóny v chladnější podzimní a jarní čas si myslím, že slunéčko budete spíš vyhledávať než sa před ním schovávať. Výdejní okýnka sú tu hnedkaj dvje, jedno čistě výčepní, a to druhý spíš pro děcka, aby nemuseli stáť frontu s dospjelýma, tak gdyž si stúpnú k temu druhýmu, tak sú jim sladkosti podány co nejdříve. Na hajzlíky mosíte asi dvacet metrů vedle do unimobuňek, kerý slúží zároveň jako sprchy a šatny, ale to není nic, co by sa nedalo zvládnúť; navíc díky odlehlosti není pod stříškú cítit smrad, gdyž si tu ide něgdo ulevit i na velkú. Jediný, co přibylo oproti mojí poslední náfštěvje, tak je svítící reklamní panel na pivovar Bernard, kerý ve večerní hodiny navozuje skvelú atmosféru a osvjetluje interyjér barevným svjetlem. Za mně jedno z těch nejfajnovjejších venkovních posezéní v regionu a možná pak i široko daleko dál.

4.25


Los klientelos kvalitos

A toš co na to řéct? Několik desítek neznámých lidí, mezi kterýma sem objevil tak ze tři čtyři známý tváře, tagže sem sa necítíl úplně až tak úplně jak na vyhnálovje. Určitá anonymita je určitě příjemná, ale zase gdyž človjek nemože prohodiť ani slůvko s nikým známým, toš je to taky špatný. O co menší kontakt s lidma byl bjehem zápasa, o to intenzivňéjší pak byl po zápase, gdy si zlatý jádro sesedlo k jedný dvjema dlúhým lavicám a klábosilo sa o fšem možným. Na rožni sa furt ešče povalovalo dostatečný množství klobásek pro případný hladovce, váha bečky zabezpečovala ešče dostatečný přísun na plánovaný večírek, a nálada přítomných sa po vítězném zápase samozřéjmje pohybovala na pozitivní vlně, tak co víc si přát? Po setmjéní sa trochu ochladilo, na což sme ale byli připravení, a ti, co ne-e, toš sa chtě nechtě moseli zvednúť k odchodu, teda pokáď nehodlali buď dnešní posezéní odmarodiť, anebo nehodlali sa zahřívat vysokooktanovýma tekutinama. I my sme sa pak zvedli ešče dostatečně zavčas tak, abysme v klidu dorazili k domovu, ale vjeřím temu, že živo bylo na hřišču ešče dobrú hodinu dvje po našem odchodu. A to hovoří samo za sebe, že sa tu prostě scházá dobrá partyja.

4.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Je určitě jasné, že dnešní pozitivní hodnocení je víceméně ovlivněno skutečnostmi, kerý sem zmiňovál v úvodu, to znamená jednak dlúhodobá přestávka fotbalu, a tím i náfštěv zdejšího hřiště, a pak taky čistě letní počasí. Určitě sem tady v minulých letech zažil i méně slavné a veselé chvilky, gdy pršelo, zima byla a počet náfštěvníků sa dal spočítať na prstech na rukách. Na druhú stranu, nigdo nikeho nenutí sem v takový marast chodiť, tagže já si stojím za tím, že je tu parádně, protože sa tady vyskytuju enem v oněch teplejších a slunečných dobách. Gdo neholduje fotbalu, tak sa tu asi enem tak neukáže, a proč by taky mjel, ale fotbaloví fanúšci by propříště klidně mohli zvážit zdejší náfštěvu a podporu svého klubu, páč sa jim tu dostane skvělých zážitkú nepočítaně.

4.00


Los prognózos

A toš ani koronavirus ani nižší soutěž podle mně v dlúhodobým hledisku nemjely vliv na počty náfštěvníků, kerých sem tu tentokrát napočítál dobrých 60-70, což si myslím je asi takový normální stav v rámci zdejšího klubu. Důležitý je, že sa tu lidi prostě ukáží, utratí nějakú tu korunku, aby i místní podnikateli mjeli něco na daně, a taky podpoří i každý svoje mužstvo. Náfštěvníků z řad hostí sem tu napočítál tak deset dvacet, což taky svjedčí o jejich vjernosti, že několika autama dorazili až sem a byť si nemohli dneskaj nijak zařvať (protože domácí zvítezili jednoznačně 3:0), tak aspoń mohli nasáť skvjelú atmosféru dnešního ještě letního sobotního podvečera. Fotbal je vječný, na dědinách to platí dvojnásob, a toš je jasný, že zdejší posezení bude naživu navjeky, byť enem jedenkrát za 14 dní. A mně, jakožto místní náplavu, tady v tu dobu určitě potkáte, a ani ne tak na fotbal, ale za atmosférú a skvjelým občerstvéním určitě.