Hospoda Na špici, Holešov


6.9.2015, sepsal Los


Hospoda Na špici
Plačkov 598/59
769 01 Holešov

Mobil: 602 640 194


Recenze z předchozích let:
---

Mapa

Los slovos úvodňos

A toš sem tak jednúc na vandru potkál holešovskýho kamoša, se kterým občas probírám problematiku hospodských (ne)kvalit, a ten mi doporučíl podívat sa do Holešova do jedný knajpy, gde to prej vypadá jako za našich mladých let. Menuje se to prej Na špici, i gdyž tam nigde fyzicky žádná špica není. Prej je to proto, že tu gdysik býval jakejsik kolonyjál Na špici, a toš to pomenování už temu zůstalo. A toš při prvňí příležitosti sem při cestě z práce vystúpíl z vlaku o neco dříf v Holešovje, abysem sa přesvjédčíl, či je to tu špica anebo našpicu ...


Los pivos kvalitos

A toš tadyk sa pré umijó přizpůsobiť aktuálnímu datumu. Gdyž sú Velikonoce, toš sa tu točí zelený pivko, gdyž sú Vánoce, toš sa tu točí vánoční specijály. Dneska byl bježný letní prázdninový pod/večer, a toš tu byla standardní nabídka mysim že mezi desítků Budvárkem a jedenáctků Pardálem. A toš točenýho Pardála sem pil snáď enem jednúc nedávno na Říce a nebýl špatný, a toš nebylo co řešiť za chvílu mi na stole přistál pardálovskej krýgl aj s onú chmelovú pochutinú. Jedným slovem mňam. Chmel byl cítiť každým důškem, teplota fajná, pjena taky a na patře mi zústával taký příjemný ocásek, ani sladký, ani hořký, taký fajný. No lúpnúl sem hned štyry škopky, páč sa tu přichomýtnul aji onen holešovskej kamoš, takže sem sa tu nenudíl a mosém řéct, že nelituju a docela mu závidím, že si može tohoto Pardála dávať častejc.

4.50


Los jídlos kvalitos

A toš totok je pivnica, tu žádný špecijality nečekejte, vlastně tu nečekejte nic kromje standardní hospodský výbavy ve formje čipsů a vořechů. Je to docela škoda, že ani utopenci, ani klobásky, ani párky, ani syrečky, ani pivní pes, ani tlačenka, ani nic tady není, páč si mysím, že by právje zmiňovaný pochutiny nezatížily výčepní o jejich nabídku a roznášku, ba naopak by to tu páslo jako hrom a atraktivnosť týhle putyky by šla rapidně nahoru. A mysim si, že by to potřebovala, páč náfštěvnost tu pré uvadá, ale o tym dál. I gdyž tu nejni co hodnotiť, toš sem se rozhonúl dát hodnocéní aji tehotok kritéria, a to hodně nízký, páč mně tu neco na zub prostě chybjelo a každý, byť čistě pivní, náfštěvník, by si zaslúžíl, aby mu bylo alespoň neco nabídnuto.

1.00


Los obsluhos kvalitos

A toš hnedkaj dvje fešné dífčiny to tu roznášaly, jedna je prej dokonca provozovatelka a je to dcéra bývalýho provozovatela, kerej prej seďél aji s manželkú u vedlejšího stola. Bylo viďet, že sa dífčiny osazenstvu líbily, páč důvjerné a osobní narážky a pozdravy enem lítaly. A to dokonca neenem od zdepochlastávačů, ale aji od okolních průchozích osob. Na pivko sme moc nečekali, furt sa kolem nás jedna z nich točila a pak rychle pivo točila, takže snáď kromje jedné dvúch slabých chvíl, gdy sa baby zakecaly na baru uvnitř s kamoškami anebo vyřizovaly fejsbukovú konverzáciju, bysem řekl dost naprůmjer a človjek tu žízní nelekne, by naopak sa tu dost fešně može ožrať.

4.00


Los prostřeďos kvalitos

A toš knajpa jak má byť. Uvnitř karambolácký stůl, zrovna obsazený štamgastama, tři stoly vlevo od vchodu a zbytek hospy sa nachází napravo, včetně barpulta v pravým zadním rožku. Židličky sú celokoženkový s kovovýma nohama a docela sú na klasickú knajpu hnusný a nezapadající, asi byla dagde na ně sleva. Ale pohodlný posezéní na nich je, a to je to hlavňí, že pipíječa nebolí prdél ani záda z teho vječnýho vysedávání tu. Majó tu aji televizu, keró večír pak zapnuli, takže aji dajaký program byl, ale naščéstí enem jako kulisa. Venku je posezéní o čtyřech delších stolech s lavkama, napůl obehnaný dajakým pseudoplotkem, aby lidi z cesty moč nečumjeli a metr projíždějící auta aby nebyla až tak otravná. Jojo, tento nápad je potřeba oceniť a pochváliť, páč narozdíl od Tacla, gde tento problém řešen není a seděť tam venku je spíš za trest, tak tu sem si venku poseděl rád. Co je pak taková příjemná třešnička na dortu, to to só čistý hajzlíky, s tekócí teplú vodú a dostatkem papírových ručníků na otření poscaných ruk. Fajne!

4.00


Los klientelos

A toš tadyk to žilo spíš přes den a večír mrtvo, zajímavá to vjec na to, že byl páteční večír. Za svjetla bylo venku furt dost lidí, de facto fšecky lafky byly obsazený, a i gdyž sa něgdo zvednúl, tak netrvalo dlúho a něgdo jiný došél a místo zasednúl. Co sa typovosti klientely týče, toš sem tam cyklista, ale to byla spíše výnimka, ináč tu určitě chodí jen ti samí, což bylo možno odhadnout podle ohlasu, gdyž se dotyčný (dotyční) blížil a zdravil se se stávajícím osazenstvem už z deseti metrů. Vjekové rozmezí tu bylo neuvjeřitelný, od puberťáků až po dědy na zaslouženým odpočinku, a to dokonce jak v chlapským, tak v babským vydání. Uvnitřka bylo kromje dočasných hráčů karambolu pustoprázdno, maximálně sa tam objevily servírčiné kamošky, kerý chvílu poseděly u baru na barovkách, daly si bíué vínko a koukaly občas do mobila. Večír už bylo pusto prázdno snáď fšude, aji venku, aji uvnitř; teda venku bylo přece enem pár kúskú pokračujících v odpoledním popíjání, ale uvnitřka abyse človjek z tý samoty bál. Znova opakuju, na to, že byl páteční večír, toš cca 5-6 klientů na celú hospodu (a to počítám aji nás), toš to je divný a neco sa mosí stať, ináč to tu pude do kytek kvůlivá temu, že si hospoda na sebe nevydělá.

3.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

A toš celkovje sem byl spokojen. Pivko chutné, obsluha rychlá, klientela štamgastská, prostředí typické pajzy mi vyhovuje (teda až na ty hnusný kovový židličky), toš co k temu dodať. Snáď enem neco na zub by aj bodlo a pak by se sem začali třebas stahovať náfštěvníci tak, jak temu prej bylo za bývalýho provozovatela. Takhle ide o čistokrevnou pivnicu, kerých už sice není tolik, ale v Holešovje jo, třebas U čerta či Morávka naproti již nefungujícího Retra a asi i další ... já při náfštěvje Holešova nebudu mít asi problém tu zajít na jedno, ale najest se mosím doma anebo v jiné hospje, a to už si pak nebudu jisté, či se mi bude po dobrém jídle chtět šlapať tu enem na pivsona.

3.75


Los prognózos

A toš nevim nevim, jak to tu bude fungovať, sice tu majó štamgasty, keří to tu permanentně živí, ale gdovíjakmoc (anebo málo). Fšecko je pomíjivé a podobných knajp je v okolí hned několik; jakmile to pár štamgastů zabalí ať už ze zdravotních, či finančních problémů, tak sa može stať, že to tu zabalí taky. Asi by to byla škoda, páč konkrétně prostřédí a čistý hajzlíky jsou určitě nečekaným bonusem, ale hospodu živí prodej tovaru a ne chvála čistoty hajzlů. Ale třebas si vemó majitelé radu k srdcu a dajakó pochutninu tu časem nachystajó tak, aby se místním náfštěvníkům dostalo do žaludka i neco pevnějšího. A pokud ne, tak i tak jim tu přeju, ať to klape a možu sa tu něgdy ešče zastaviť na chutný pivko ...