Hostinec Pod lipami, Chvalčov


2.2.2020, sepsal Los


Hostinec Pod lipami
Svornosti 10
768 72 Chvalčov

Tel.: 573 381 007
Recenze z předchozích let:
2017, 2015-2, 2015-1, 2010-2, 2010-1,

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš napřed sem si myslél, že to byla moja premyjérová náfštěva hír, ale paxem zalistovál v naší hystóriji a zistíl sem, že přesně před deseti rokama sem tady zapadnúl s RUMcajsem a dokonca sem odsáď sepsál recenzu. No tosem mosel byť hodně na kašu, gdyž si z teho nic nepamatuju. Ale co už, fčil sa semka teda idu vypraviť znova jakože premijérovje, čistě za recenzentskýma povinnosťama, a toš dúfám, že sa tu nezbořím tak, abysem zaséj zapomňél, že sem tu byl.


Los pivos kvalitos

A toš už zvenku jest jasný, kerýpakže to pivo tady vládne. Modrá cedule venku aji s modrú zatahovací venkovní textilní stříškou nikeho nenehcá na pochybách, že sa tu čepuje Zubr z nedalekýho Přerova. A proč taky ne, Zubr jest pivo vynikájící, což asi oceňujú aji místní, protože ináč by to tu nemohlo fungovať a zaniklo by to tady stejně jako Corone naproti a U Michala pár metrú vedle. Ani stupňovistost piva nikeho nepřekvapí, přece neme desítku dneska už v hospodách nenajdete, protože jedenáctka v podobje Granda nebo Golda prostě vládne. Co tu bylo, ešlivá prvně nebo druze menovaný typ, to netuším, ale co si tak pamatuju, natočený to bylo naněkolikrát, pjeny tudíž bohatá a chuť výtečná. Že by mě tu neco výrazně zůstalo v pamjeti, to zas ne-e, ale pivko bylo rozhodně hodně opojné, chutné, studené, osvježující.

4.25


Los jídlos kvalitos

A toš hojně zásobený výčep různýma typama a tvarama čipsů nenechá nikeho na pochybách, že tohle není restaurace ale pivnice. Ešlivá tu nabízijó dajaké další pochutiny typu utopencú či hermelínu, tajak popsál RUMcajs gdysik dávno ve svojéj recenzi, toš to netuším, ale jest taky pravdó, že sem po tym dneskáj nepídil, páč sem byl dneskaj enem žíznivé; nažral sem sa totiž famózně na Tesáku, odkáď sem sa tu vyskytnúl autobusem, páč busová zastávka sa nacházá přímo před hospodó.

x.xx


Los obsluhos kvalitos

A toš tady fakt nevim. Obsluhující chlápek byl ochotné, hodné, rychlé, úslužné ... ale ... ale neco mi na něm falírovalo. Prostě byl úslužné až moc, až mi to připadlo, že je vtíravé, takové slizké, nepřirozené, nevim, jak to ináč popsať. To, že nám splnil každý přání, to jest fakt, to že nám ani neúčtovál karambol, páč sme po pár minutách zistili, že nám to nejde a taxme sa přesunuli na biliárd, to jest taky fakt. To že začál nosiť štamprdle bez mrknutí oka a pivko na zapití, to bylo samo o sobje faň, a dělál to bez mrknutí oka, bez problémú. Ale furt sem mjel pocit, že to nevycházá z něho přirozeně, mjel sem pocit, že sa prostě přetvařuje. Štamgasti nám prozradili, že gdyž tu obsluhuje on, toš moc lidí nechodí, spíš tady só lidi, gdyž tu obsluhuje jeho žena, že ta je lepčí. Nevim, fše bylo vlastně splněno bez problémů a bez prodlev, ale ten pocit, ten pocit neupřímnosti, přehrávanosti, nepřirozenosti ve mně prostě zústal a nezmizél. Snáď nésu paranoidní ...

3.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš dneskáj sem na svým výletě opravdušel enem do těch správných putýk, kerý na mňa dýchaly kúzlem časú minulých, časú hospodských, časú nostalgických (předtým sem býl na Trojáku a na Tesáku). A ani tatok hospoda nebyla dneskáj výnimkú, prostředí tu je fakticky nádherně čtyřkový, pivnicový, hospodský, vesnický, takový dřevácký ale zároveň útulný, komorní, přátelský. Na níže uvedených fotkách možete viděť, že je to tu fakt veliký. Hlavní místnosť zahrnuje vlastně fšecko podstatný, nalevo od vchoda megavýčepní pult, velký množství stolkú a židliček a za nima úplně napravo pak kulec alias karambol. Ale totok ešče néni fše, přímo naproti vám je ešče jedna menší místnosť, gde je další kulec alias biliárd, a taky s nekolika stolama. Takový hospody možu a tak nezbývá než hodnotiť velmi, velmi vysoko.

4.75


Klientela

A toš možná sa potvrzovaly slova štamgastů výše, že gdyž tu obsluhuje pingl mužskýho pohlaví, toš tu náfštěva za moc nestójí, a jest pravdú, že dnes to tu tak aj vypadalo. Pusto prázdno, na to, že bylo druhý deň volno, to tu zelo prázdnotú. Ale aspoň že sa tu vyskytovali x-boďáci ve formje pravidelných náfštěvníkú, což mňa velmi potěšilo. A ešče víc to, že sme mohli přisednúť, a dozvjeděť sa dajaký zákulisní informace o zdejším provozu. Postupně sa osaznestvo mjenilo, velmi staří štamgasti zmizeli a přisli středněstaří, pak i ti zmizeli a přišli hodně mladí, prostě byť tu bylo furt prázdno, toš sa tu prostřídala docela zajímavá plejáda místních notoriků. Velmi příjemný to bylo, gdyby jich tu bylo o pár víc naráz, toš by moje hodnocéní mohlo byť aji maksimální, ale ani tak dávám palec hore.

4.25


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Už je mi jasný, proč okolní hospody Corone a U Michala zbankrotovaly, je to proto, protože tady Pod lipama je krásně, příjemně. Já byl nadmíru spokojené, pivko velmi faň, obsluha sice nepřirozená, ale všesplňující, prostřédí úžasný, klientely sice málo, ale o to více štamgastská ... asi to tu není pro každýho, enem pro ty, gdo majó žízeň a chuť na pivo, ale pokáď ste právje tento žíznivec, poďte sem, neprohloupíte.

4.00


Prognóza

A toš přežije to tu, okolní hospody sú po smrti a na Chlaščovje tak zůstala enem tato a pak hotel Říka, taxa těším na další náfštěvu, dúfám že dříf než za 10 let ...