Občerstvení Zátoka, Pozlovice


13.5.2017, sepsal Los, komentuje Rotkader


Občerstvení Zátoka
Antonína Václavíka 337
763 26 Pozlovice

Recenze z předchozích let:
2017

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš opjet sme s děckama vyrazili na špacír kolem téj Luhačovickéj, anebo Pozlovickéj, přehrady, ani sa tu kurňa nemožú dohodnúť, kemu to patří a jaxa ta přehrada vlastně menuje. Ale to je jedno, konečně bylo teplo venku, děcka chtěly na kolečkový brusle, toš kam inam vyraziť, než sem, gde sa nacházá výtečné občerstvéní zvané Zátoka, kerý sme v loňským roce objevili, a kam sme sa těšili už enem při pomyšléní, že sa vyskytneme poblíž. Dneskáj tudíž jest času znova ovjeřiť, zdali po zimním útlumu to tu funguje opjet na jedničku.

Luhačovice máme prošlápnuté od jednoho konce k druhému, od severu k jihu a naopak, přičemž samozřejmě známe i většinu místních restaurací, pivnic, cukráren, kaváren, zmrzlináren a dalších podniků ze zdejší nepřeberné nabídky služeb. Proto jsme byli i rádi, když jsme dostali pozvání od Losa na krátkou vycházku k Luhačovické přehradě, i s příslibem vynikajícího pohostinství v občerstvení zvaném Zátoka. Jelikož označení "občerstvení" ve mně osobně vyvolává jen to nejlepší ve spojení se stánky na Svatém Hostýně, popřípadě s bufety na nádražích či fotbalových hřištích, naše společné těšení dosáhlo maxima, a my jsme se k přehradě vrhli málem během, poklusem však minimálně.


Los pivos kvalitos

A toš pivka tu majó hnedkáj dvje, jedenáctkovýho svjetlýho Ježka z jihlavskýho pivováru, kerýho široko daleko enem tak nedostanete, a to ani v lahváčovým vydání, natožpak v točeným stádyju, a pak dajaký polotmavý, fčil už si ani nepamatuju značku, páč volba byla jasná ešče předtým, než obsluhující dopovjeďél slovo "Ježek". No mysim si, že už sem hódně dlúho nepíl tako lahodné pivní mok; dokonca si mysím, že strčí do kapsy aj vjetšinu mnou preferovaných značek typu Zubr, Svijany či Holba. Když už pro nic, toš kvůlivá pivu by sem sem zašél gdykoliv, mňam.

Los měl opět vynikající tip na značku i stupňovitost piva. I když jsem měl docela chuť na polotmavý mok, tak jsem se nechal docela rychle přesvědčit na změnu mého stanoviska a požití jihlavského moku pod názvem Ježek. První ve mně zahučel více na žízeň než na chuť, nicméně příjemné chladná teplota jednak zaručovala, že mi neupadnou mandle, příp. si nepřivodím angínu, a jednak byla velmi osvěžující, takže druhé pivko jsem již byl schopen pozřít zcela v klidu, s důrazem na jeho kvality jak vzhledové, tak chuťové. Sklenice byla těžká, s uchem, takové mám rád, a proto jsem si pivko vychutnal i po stránce vyzuelní. To, že klouzalo do krku samo, to už jsem zmínil, a to, že za sebou zanechávalo příjemně nahořklou chuť správně uvařeného piva, tak to ještě musím upřesnit. Nejsem zastáncem absolutních hodnocení, vždy se na čemkoliv najde nějaká chybička, například, že za pivo je třeba zaplatit, ale když vynechám tuto nezbytnou povinnost, tak se můžu s Losovým hodnocením plně ztotožnit.

5.00


Los jídlos kvalitos

A toš stejnak jako loni, toš i letos sme dali od každýho neco. Smažený tvargle, smažený hermelín a masovú smjes, vše s hranclama, a jako zákusek pak nakládané Hermelín s pečivem. Mně chtnalo fšecko, děcka enem ohrnovaly nos nad nakládaným Hermoušem - no jo no, nevjedí co dobrého jest. Jak už sem řikál v loňský recenzi, na to, že jest to tu spíš občerstvéní a bufáč, než restauračka, toš chuťě skvjelý. Pošmáknúl sem si, žaludek spojeně zaplníl, a to jest ta nejlépčí vizitka.

Výběr jídel je zde v uvozovkách na jedno brdo - něco smaženého a hranolky. Ochutnali jsme de facto kompletní jídelní lístek, a to nejenom proto, že jsme chtěli ochutnat v rámci recenze opravdu vše, ale zrovna se tak nějak tříštily naše chutě, takže ono to tak nějak přišlo samovolně, že jsme přejeli prstem po "jídelním lístku", alias po plakátku visícím na zdi vedle výčepu, a dodali jen "všechno". Příjemným překvapením bylo, že kromě hranolků zde nabízí i domácí "americké brambory", které jsou sice taky vlastně smažené, dokonce asi ve stejném oleji jako všudypřítomné hranolky, ale jde o příjemnou změnu ve zdejší nabídce, které jsme prostě u jednoho jídla nemohli odolat a dali si i je. Vysoké hodnocení pana Losa můžu jen potvrdit; jde o bufet, s omezenou nabídkou jídel, ale ani u jednoho jsme nezaznamenali špatné provedení, horší chuť, příp. nedodělávku; vše poctivě "dosmaženo", vše chutné, vše zasycující.

4.50


Los obsluhos kvalitos

A toš tadyk to jest tak púl na púl. Pro pitivo prostě mosíte chtě nechtě po svojích k výčepu, tam si vystáť frontu, objednať si, počkať si na to, a odnýst si to zpjet ke svýmu stolu. Výjimkú jest to, že gdyž si objednáte jídlo, keré tedy taky mosíte u výčepa, tak na to už nečekáte, ale enem ukážete obsluze stůl, gde sedíte, a tam vám to obsluha donese až pod nos. Mně nevadí, že se mosí pro pivo chodit k výčepu, aspoň jest možno kontrolovať, že je pivko natočený poctvivje, a f případku probléma jest možno zrovna na místě neco reklamovať, ale štvaly mně fronty, který se musely vystáť, a to v docela malým prostoru; otevřeně řešený, něgdy sem musel na pivko vystáť takových 10-15 minut, a to jest fakt moc.

Je to bufet, takže žádné obletování sličnými mladými svlečnami, anebo pupkatým řízným výčepákem se tady nekoná. Ale to je pro mě jen dobře, já mám podniky bufetového typu velmi v oblibě, připomíná mi to oblíbené Občerstvení U Madony na Svatém Hostýně. Prostě projít se od stolu k výčepnímu pultu pro pivko či jakékoliv jiné pitivo, je pro mně víceméně romantika. Nemusí to samozřejmě vyhovovat každému, ale toto má svůj styl, a komu se to nelíbí, má v Luhačovicích i v okolí přehrady nepřeberné možnosti navštívit jiný podnik s plnohodnotnou obsluhou. Zde nízké Losovo hodnocení moc nesdílím, já bych dal určitě o bod více, přece jenom roznáška jídla probíhá hbitě a s úsměvem až ke stolu.

3.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš typycký občerstvéní, venkovní bufáč, s dřevjenýma lavicama, stolama z otesanýho kmeňa, aji vnitřní prostór pro zimní večery, oddělený čistý hajzlíky, prostě fšecko v cajku. Moc se mně líbí, jak je venkovní posezéní vymyšlený, gdy každý stůl s lavkama podél má nad sebú stříšku, tagže na sedící neprší a tak jest tu možno seďěť aji v méně vlídným počasí. Sice si mysím, že za deštiva tu venku asi nesedí nigdo, ale pokáď náfštěvníky zastihne dýšť už tu, toš sa nemosí báť promoknutí. Stolky sú venku rozházený jakože bez ladu a skladu, ale právje to dělá toto občerstvéní zajímavým, komorním, útulným, a pro mně jest místní prostřédí top of the top.

Podle mně jde hlavně o sezónní bufet, který má svou sezónu v jarně, letně, podzimních měsících, protože drtivá většina míst k sezení je pod širákem. V zimě to tu podle mě taktéž funguje, protože spousta lavic a dlouhých stolů se nachází v zastřešené části, kde se nachází výčep, a kudy návštěvníci prochází "dozadu" směrem k hajzlíkům. Venku jsou pak posezení vymyšlené jako samostatné "boxy", navíc šikovně zastřešené, a tudíž chránící před menším deštíkem, případně ostrými slunečními paprsky. V "horní" části bufetu se nachází cca 5-6 stolů s lavicemi, ale co Los zapomněl zmínit je, že se zde nachází ještě tzv. "dolní" část tohoto občerstvení, a to pod cestičkou kousek od břehu přehrady. V oné části se neobsluhuje vůbec, ani jídlo vám zde nedonesou, ale je to logické, protože by se tu všechno mohlo poztrácet, když na tato posezení není dohled. V dolní části je míst k sezení podle mně ještě více než v horní, hlavní, části bufáče, a celkový počet návštěvníků tak klidně může dosáhnout stovky. Pokud bych hodnotil horní část, tak souhlasím s Losem, pokud dolní, tak díky "odstrčenosti" od hlavního dění a relativně větší vzdálenosti pro donášku pitiva, odnášku sklenic, a nemožnosti si zde dát jídlo bych hodnotil tak za 4. Nicméně na druhou stranu je tato dolní část vhodnější pro rodiče s dětmi, takže svůj účel beze zbytku plní, a své návštěníky si to najde vždy.

5.00


Los klientelos kvalitos

A toš částečně to už naznačíl Rotkadér v hodnocení prostřédí, horní část bufáče jest více občerstvovací a chlastací, dolní pak více rodinná a odpočinková. My sme sa nacházeli v horní hlavní části, a tadyk to žilo, náfštěvníci sa střídali jak fusekle, a jejich různorodost byla úchvatná. Prostě fšehochuť, od mladších rodin na kolech, přes středněmladé bandy sportovcú, až po důchodce trávící zde svůj volný čas mezi lázeňskýma procedurama. My sme tu strávili dobrou hodinu a púl a za tu dobu se to kolem protočilo minimálně jednou, u nekerých stolů aji dvakrát, tagže živo tu bylo fest a tento kolotoč býl velmi příjemné.

Popisovat zdejší klientelu, to je jako vyjmenovat všechny typy lidí, pohlaví, stáří, víry, zaměření apod. Za dobu naší návštěvy se zde vyskytovaly jak postarší lázeňští hosté, kteří si sem přišli spočinout při procházce kolem přehrady, pak spousta kolařů, opět hlavně tedy staršího až důchodového věku, maminky s dětmi v kočárcích, mladé zamilované párečky, i jen takoví turisté, kteří toho měli v nohách asi více, a tak si sem zaskočili na zasloužené pivko, a mezi které jsme se dnes počítali i my. V dolní části se povětšinou nacházely rodinky s odrostlejšími dětmi, které čekaly frontu na projíždku na koni, kterou tam pořádala mladá dívčina.

4.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

No jak to řéct. Tento styl občerstvovny nemosí pasovať každýmu. Něgdo má rád vjetší luksus, s plnohodnotnó obsluhó a jídelňákem na deset stránek. Ani jedno tu nedostanete, jídel je tu co by na jedný ruce spočítál, ale velmi chutné, pivka sú na čepu hnedkaj dvje a minimálně místní Ježek može súťažiť o pivo roka, a to, že si pro něho mosíte dojít k výčepu a hnedkáj zaplatiť, to je to nejmenší. Oproti výše zmíněným luksusňéjším pajzlom sa vám tu ale dostane rodinnéj atmošky, nesterilního prostředí, různorodéj klientely a nízké cenové hladiny, toto sú natolik výrazný plusy, že nemožu hodnotiť níž než štyryapůlkou. Howgh!

Losovo doporučení je možno jen potvrdit. Osobně jsem už dlouho nebyl nikde, kde by panovala taková klidná atmosféra a kde by mi tolik chutnalo jak pivko, tak jídlo. Pokud si dobře vzpomínám, tak podobnou atmosféru jsem naposledy nasál před lety v bufetu u pláže u přehrady Bystřička, a tam se mi to líbilo na maximum. Tím chci prostě říct, že návštěvu občerstvení Zátoka můžu doporučit všem, kteří si chtějí odpočinout nejen od fyzické námahy spojené s tím se sem dopravit (protože autem se tu prostě dojet nedá), ale i od psychické zátěže doma i v práci, a nechtějí se oblékat do fraků a vyrazit do některé sterilní hotelové restaurace, kterých je v Luhačovicích určitě celá řada. Pokud se u Luhačovické přehrady ještě někdy objevím, mé kroky budou určitě směřovat sem.

4.50


Los prognózos

A toš vzhledem k temu, že to tu vyrostlo teprvá před pár rokama a už si to natáhlo takú rozsáhlú klientelu, toš to tu bude enem vzkvétať. A i gdyby se neco pokazilo, třeba zhoršilo pivo či jídlo, tak dostatek náfštěvníků jest tu zajiščen díky super strategickýmu umísťéní hnedkáj u přehrady, kudyma projdou denně stovky a tisíce lidí, a vždycky sa nájde něgdo, gdo sa bude chtět občerstviť. Já to bufáči Zátoka enem přeju a zároveň si přeju, aby sa kvality nesnížily, páč náfštěvníci si posezéní tohotok bufetovýho stylu určitě zaslúží.

Pokud se správně dívám na Google Maps, tak ještě před pár lety tu nebylo vůbec nic, následně tu pak vyrostl jeden domeček s pár stolkama. Uplynulo jen pár roků, a máme tu plnohodnotný rozsáhlý oplocený komplex, což je známkou snahy o uspokojení žízně a chutí co nejvíce procházejících či projíždějících lidí, kterých se kolem přehrady vyskytuje opravdu velká masa. Díky vnitřnímu posezení je jasné, že to tu funguje nejen za špatného počasí, ale pravděpodobně i v zimních měsících, takže přísun tržeb je celoroční a nepřerušovaný, což zcela jistě umožňuje majitelům svůj areál jednak rozšiřovat a jednak zlepšovat. A já se moc těším, na co nového zde narazím při své další návštěvě, kterou určitě budu v krátké budoucnosti plánovat, a to nejen díky přírodním krásám Luhačovic a okolí, ale i díky tomuto bufetu. Howgh!