Restaurace Tesák, Tesák/Rajnochovice


23.7.2017, sepsal Kuzmič & Milan & Los


Restaurace "Tesák"
Tesák 206
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz

Recenze z předchozích let:
2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2006

Mapa


Úvodní slovo

V rámci oslav svátku sv. Losa jsme společně s kamarády zamířili do této hospody, která k Tesáku patří stejně neodmyslitelně jako Romeo k Julii, Křemílek k Vochomůrkovi nebo Belmondo k bystřickému autobusáku. A předesílám, že jsem se sem hodně těšil!

Poslední návštěva legendárního podniku v Hostýnských vrších se uskutečnila v den Losových narozenin. Už samotný příchod do hospody provázelo jemné mravenčení po těle z očekávaného výkalu. Zatuchlý smrad a kožešiny na stěnách dávaly tušit, že to tu zde bude "zvěrstvo".

A toš dnešňí narozeninový deň sem začál s kamarádama a kamarídkama tu, na Tesáku, kam sa vždycky rád vracám, a toš mi čtenáři snáď prominú, že moja recenza bude tak trošku ovlivněná mojí oblibou týhle knajpy.


Los pivos kvalitos

Ládoval jsem do sebe Zubra Grand, což je osvědčená značka, a ani tentokrát jsem nebyl zklamán. (4.50).

11° byla naprosto v pohodě. (4.00)

A toš už to tu zaznělo od jiných porotcú, jedenáctkové Zubr Grand jest tu dlúhodobje čepován, a pokáď sa bude vyrábjet, toš dúfám, že tu bude točené nafurt, páč jeho hořkosladká chuť je výtečná, tu néni co řešiť. (4.50)

4.33


Los jídlos kvalitos

Dal jsem si smažená játra s bramborem a nebylo to špatné. (4.25)

Sýrový trojboj - klasika, jak si zalepit žaludek a nasát energii do dalšího kalení. Nic pro vyznavače zdravého životního stylu, ideální pro krásný pupek. Maximálně doporučuju. (4.00)

A toš tady vládne jednoduchost v jídle, žádný složitý meny, ale jednoduché smažené pokrmy. Výtečný tu je takzvané Tesáčák, což jest plněné řízek dajakú šunkú a sýrem, pro dnešek ofšem vyhrálo jídlo bezmasité, a sice Sýrová trojka, alébrž smažený sýr, Hermelín a Niva. Porca to byla převeliká, že se ani nedojédl a kus smažáku sem nechál na taléřku. Nažratý sem býl fest, a dobrý to bylo taky, toš napříšče si to dám asi znova. (3.75)

4.00


Los obsluhos kvalitos

Tak to byl dost problém. Střídali se u nás jeden postarší chlapík a dvě ženštiny, ale kvantita obsluhujícího personálu bohužel značně převyšovala jeho kvalitu. Co chvíli jsme byli na suchu, což je to nejhorší, co se vám v hospodě může přihodit. Proto musím hodnotit nízko. (2.00)

Totální tragédie. Starší děda nestíhal. Paní nepřišla, co je den dlouhý, v podstatě bych řekl, že snad dělali, že nás nevidí. Bez zavolání si nešlo objednat. 0.25 bodu dávám zato, že obsluha žije, dalších 0,25 bodu za to, že přišla do práce. Za zbytek nelze udělit ani ťuk. (0.50)

A toš s obluhú sa tu trápijó furt. Buď po najpje lítá nervózní provozovatél osobně, anebo si na výpomoc najímá takový divný postarší babky. Dnešním překvapéním pak byla přítomnosť dajaký třicátnice, asi brigádnice, kerá se ale o nás stejnak nestarala a lítala u jinéch stolů. Na nás teda připadla ona postarší ženština, kerá bohužel dajak nestíhala a občasné prázdno v krýglech nebyla zrovna nejlepčí referencija. Na druhú stranu hospoda byla plná a naše tempo vražedný, a toš sa nebylo ani čemu diviť. (2.50)

1.67


Los prostřeďos kvalitos

Jednoznačně největší devíza této hospody. Když sem vstoupíte, je to jako byste prošli branou času a vrátili se rázem o 30 až 40 let zpět. Nejedná se však o nějaké laciné kašírované retro, tenhle podnik si jen prostě již desítky let drží svůj stále stejný, sympatický ksicht. Jeden příklad za všechny: kde jinde narazíte na protikuřáckou plentu zhotovenou z velkého kusu hadru? :-) (4.50)

Takových hospod je fakt málo. Myslivecká chata, zatuchlý smrad, cigára - vše jak má být. Dal bych maximální počet bodů, nicméně musím snížit za zatažení "závěsu" při obědech, což ještě víc prohloubilo problémy s obsluhou. Toalety čisté, nedávno po rekonstrukci, což bych zrovna tady nečekal. (4.00)

A toš prostřédí jest tu to nej, co si možu přáť. Podrobně sem to popsál v mojí báji a povjesti bystřické Jak Los nedošel..., tak enem pro připomenutí: "Hned po vstupu do krčku této legendární hospody jsme se vrátili v čase o několik desetiletí nazpět. Mixtura dojmů, pachů, vůní i zápachů byla uchvacující a hned nás vytáhla z reality všedních dní i z obav z dnešního dne. Onen exkrementní odér zatuchlosti tlejícího dřeva, spolu s pocitem a povědomím o tisících příběhů, které se udály jak za dob dávno minulých, tak v letech posledních, odér z kuchyně, zápach zbytků jídel a aroma chcanků i zvratků za posledních padesát let, ano, tak tato směsice pavůní nás vždycky dostane do mírně schizofrenní nálady, lehké letargie a hlavně silné nostalgie, a nejinak tomu nebylo ani dnes." (5.00)

4.50


Los klientelos kvalitos

Vzhledem k lokaci hospody se většinou jedná o turisty, trampy, kolaře nebo lyžaře všeho věku. Prostě žádné překvápko.
4.00


Hospoda plná turistů, popřípadě kolem jedoucích řidičů. Jen ti caparti, kdyby mi u toho hulení a chlastání neřvali do ucha. (4.00)

A toš tu sa jedná o túristickó hospodu, toš nigdo iné, jak túristi tu nebyli. Jo, možná tu byli nejací ubytovaní v okolních chatkách, ale to sú přeca taky túristi, páč inačí atrakce jak Hostýnský vrchy tu prostě néni. Ale túristi sú fajn; od nažehlených párů v najmodérňéjších hadrách typu NorthFace či Mammut, přes normálně oblečený skupinky občasnéch túristú, až po pravý trampy v zelených maskáčoch, aluminijovú čutorů u pasu společně s nožem, pravý kanady namazaný Indulónou a krosnó, kerá pamatuje snáď ešče Stalina, tito fšeci tvořijó a budú navjeky tvořiť ten nejfamózňéjší miks klientely, kerú si možu enem představiť, a já nemožu hodnott míň jak maksimálně. (5.00)

4.33


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Pro tuto hospodu mám slabost. Nejsem a priori obdivovatelem „old school“ hospod, ale tato má pro mě své velké kouzlo. Snad i proto, že jsem se zde v minulosti hned několikrát přivedl do hezké nálady. A tak pro tentokrát přimhouřím oko nad slabší formou obsluhy a moje celkové hodnocení je, snad i z určité nostalgie, vysoké. (4.50)

Nebýt obsluhy, tak jedna z nejlepších "turistických" knajp v kraji. Klasické jídlo, dobré pivo, v létě zahrádka. Bomba.(3.50)

Jak je viděť, toš nostalgija hraje v mojem hodnocéní prostě velikú rolu, a f případku týto túristycký nálevny to platí maksimálně. Pejvo jedna báseň, jídlo velmi obstojné, obsluha sice průmjerná, ale prostřédí a klijentela mi to vrátí nastotisíckrát, já to tu prostě možu, a pokáď chcete zažíť opravdu skvelý chvíle v rámci výleta v okolí Tesáka, toš náfštěva zdéjší pajzy jest povinnosťú. (4.50)

4.17


Los prognózos

Stručně a jasně – o budoucnost této hospody strach nemám a již teď se těším na několik svých příštích návštěv :-)

Dokud budou lidé chodit po horách, hospoda bude určitě fungovat. Jsem celkem dost háklivý na smrad z kouření(by? sám kouřím), ale tady mě fakt mrzí, že si zde již cigáro k pivu dát nemůžu.

Sem zvjedavej, jak si tato putyka poradí se zákazem kúření, ale snáď nijak negatívňě. Nažehlenéch nekuřáckéch pseudotúristú je vzrústající počet, tagže na buden to tu snáď nepadne, a v lítě si ven na teplo pudú zapáliť aji nejzaryťéjší trampové.