Hospoda v Sehradicích


27.3.2022, sepsal Los


Hospoda v Sehradicích
Petr Novák
Sehradice 64
763 23 Sehradice

Tel.: 604 310 792

Recenze z předchozích let:
2020, 2019, 2018, 2016

Mapa

Los slovos úvodňos

A toš hodnotiť svoju domovskú hospodu, na to chce fakticky mít žaludek. Ale jak jinak by lidi zjistili, jaké skvjelé možú byť venkovský krčmy, gdyž ne z našich stránek? Nijak, a od teho sme tu, abysme čtenářom prezentovali aj ty nezapadlejší knajpy a dědinský pivnice, do kterých sa asi nigdo pořádně nepodívá, ale aspoň takto poodhrneme záclonu tajemnosti a ukážeme fšeckým zájemcom, jak to tu na dědině pohostinsky žije. Dneskaj teda vzhůru do Sehradic, což jest spojená dědina s Dolní Lhotú u Luhačovic. Tu sa nacházá veličajzná budova, gde z jedný strany sú garáže a dílny pro místní hasiče, uprostředka pak velký sál na vesnický zábavy, jarmarky a podobný akce, a z druhý strany v přízemí pak hospoda a nad ňou pár bytů. Tak trocha za rohem je pak obecní úřad, a ve sklepeních snáď další súkromné posezení zvaný Peklo, ale tam sem ešče nemjel moc možnosť nahlídnúť, tak třeba něgdy příšče sa podaří. My sa ale zamjeříme na místní hostinec, kerý už od roku 2014 drží nad vodú pan vrchní Petr alias Novas.


Los pivos kvalitos

A toš na to, že sa tu moc beček nevytočí, toš kvůlivá přání štamgastú sa tu točí hned dvje voltáže přerovskýho moku značky Zubr. A to konkrétně desítka Klasik, a jedenáctka Grand. Pro mě je jasná volba ve vyšší voltáži, protože desítka mně přinde už jakoby moc vodová, i gdyž ani jí nelze upřít její pivní chuť (fyzicky vyzkoušíno, to není enem takový tlachání). Grand je moc povedené pivko a zkurviť ho može enem to, že je blbje natočený, anebo že sú rezavý trubky, anebo že je pod míru a tak. Tady to moc nehrozí, Novas si dává pozor, aby žádný nedostatek nebyl na pivje znáť, a tak je to znáť aji na chuti, hustotě pjeny, teplotě a dalších pozitivních parametrech, kerým sa zdejší pivní mok može pochváliť. Občas tu má na čepu aji adjaký specijalitky, třeba čtrnáctku, anebo tmavý, anebo zelený apod., což pak ešče více zpříjemňuje zdejší nabídku a človjek sa pak sem aj těší. Za mě tady není moc co vytknúť, snáď enem skoro třicet vočí za půllitr, ale to moc Novas neovlivní, ceny určuje víceméně pivovar a ten zdražuje rok co rok, něgdy aj častějc.

4.50


Los jídlos kvalitos

A toš tady si to na žádný meníčka ani minutky nehraje, totok je správná vesnická paluša, dřívješím označením typická "čtyřka". Ale tak jak sa občas vyskytujú na čepu specyjální piva, tak i tady čas od času přistane náfštěvníkom něco specyjálního pod nos. Tím mám na mysli například pečená kolena, nebo teplý ovárek, nebo zabijačková polívka, no prostě něco v tomto stylu. A já si toto taky nenechám ujít, a pokáď tu něco takovýho je, tak to sem zajdu vždy zblajznout. No a svjete div se, protože sú tato jídla dělaná podomácku, s láskó a pořádnú péčí, tak jejich chuť je řekl bysem skoro dokonalá. Ti gdož si potrpíte na typická jídla, toš pro ty tu není a nigy nebude nic, ale pro ty, keří rádi zbodnú něco teplýho k výtečnýmu pivku, tak tady ste zváni.

4.25


Los obsluhos kvalitos

A toš tady není moc co říkať; Novas létá po hospodě jak urvané z řeťaza, donášá, odnášá, tu pokecá s tím, pak hodí řeč s hentým, pak pouklízá, sklénky poumývá, do kuchyně pro dobroty občas zakočí, no ysím si, že pokáď chce ešče něgdo v dnešních dobách shlédnúť prototyp hospodskýho pingla, toš tadyk má jedinečnú příležitosť. My sme byli vždy spokojení se fšemi službami, proto tohle kritérium mosím hodnotiť opravdu hodně vysoko. Bravo!

4.75


Los prostřeďos kvalitos

A toš krásná, malá, útulná a čistá pivnice, takových moc nenajdete, vjetšinú sú na dědinách takový zašpinavjelý, nevjetraný paluše. Tady si teho Novas hledí, možná aji proto, že se jedná o obecní hospodu, kerá by mjela byť výstavní skříní co sa týká služeb a pořádku. A to je moc příjemný, sednout si k čistýmu stolu na nerozvrzaný štokrle, a pod pivko ve vysoký čistý sklénce si pak dát pevný, nerozmoklý papírový podtácek.

4.75


Los klientelos

A toš pokáď mám hodnotiť dobu, gdy tu bývá docela plno, což je hlavně páteční večír, toš je tu příjemný šrumec a mixtura pohlaví i vjekových kategorií. Je fakt, že moc omladiny sem nezande, proč taky, ti majó svoje restaurační favority v nedalekých Luhačkách, do obyčejný pivnice to mládež prostě netáhne, a ešče k temu u sebe na dědině. Z toho vyplývá, že spodní vjeková hranice je tu něgde na úrovní 35+, vjetšinu pak tvoří postarší ročníky 50+ a víc. To ale není nic na škodu, právje naopak, tito zdatní popíječi už nejsú žádní jelimani, a tak zdejší popíjení probíhá v příjemně komorním tónu, něgdy rozčísnutým smíchem z právje podařeně řečenýho vtipu. Bohužel ale tato hospoda zeje daleko častěji prázdnotú, a to nelze nijak pozitivně hodnotiť, tagže dnešní průmjér je průmjér.

3.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Problém těchto hospod je, že sú na dědinách, gde chodijú enem štamgasti. Jakýkoli jiný náfštěvník bývá vždy pod drobnohledem a je místními rychle odhalen a sledován. Proto do těchto hospod prostě cizí lidi nepřindó. Jedinú výjimkú snáď sú kolaři, keří v lítě projíždí a venku si dajú pár piv a něco na zub, nigdo jiné sem nezavítá. A proč taky? Šak já sa vlastně chovám stejně, do hospod v cizích dědinách prostě nezajdu, nebyl sem ani ve Slopném, ani v Újezdě, ani v Horní Lhotě, tak proč by zrovna sem mjel něgdo enem tak zavítať? A to je alfa a omega i zdejší hospody. I gdyž služby sú tu na vynikající úrovni, pivo naprosto bombastický, prostředí útulný a čistý a hospodský sa može pro náfštěvníky aj roztrhať, tak více klientely sem prostě není možný dostať. A tak aspoň prostřednictvím této recenze možu i nemístním čtenářům ukázať, jaxi tu na dědině vlastně žijem. Howgh!

4.50


Los prognózos

A toš pokáď se potvrdí novinářský kachny vo tom, že sa v dobje covidu lidi naučili spíš chlastat doma jak v hospodách, toš možu otevřeně říct, že sa na to tady Novas vysere. Sledovať prázdnú putyku, ze který tím pádem nepřichází dostatečná tržba a zisk, to nechce nigdo, a tak rači budú Sehradice bez hospody, než aby tu Novas prodělál aj gatě. Snáď sa tak v brzké dobje nestane, ale jao reálný scénář si to klidně dovedu představiť. Já jej budu podporovať svojima občasnýma návštěvama, případně odnosem piva a jídla domů, aby aspň dajaký peníze tady skončily, ale snáď sa takto objetavje budú chovať aji inačí, ináč to tu umře.