Restaurace Tesák, Tesák/Rajnochovice


1.11.2020, sepsal Rotkader


Restaurace "Tesák"
Tesák 206
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz

Recenze z předchozích let:
2020-1, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2006

Mapa


Úvodní slovo

Je mi úplně jasné, že Los, který tuto horskou chatu každoročně obdaří minimálně jednou recenzí, je zdejší velký obdivovatel, fanoušek, a dá se říct i skoro štamgast. To, že se tento fakt odráží v jeho víceméně pozitivních recenzích, to je určitě jasné, zřejmé a viditelné, a v zásadě je to i v pořádku, protože jeho recenze jsou jeho subjektivní pocity. Bohužel se ale od jiných porotců nedostává čtenářům žádná kontrarecenzce, která by uvedla stav věcí alespoň trochu do objektivní roviny. A protože se na to už nemohu osobně dívat, tak jsem se rozhodl sepsat svou verzi hodnocení, protože ne všechno co Losovo zaslepené oko tady vidělo a zažilo je tak jak je psáno v jeho recenzích. Osobně jsem se zde letos vyskytnul minimálně 3x, možná i více, ale moje pobyty zde byly natolik intenzivní a dostatečně dlouhé na to, abych nasál veškeré hodnocené kritéria dostatečně a mohl tak čtenářům přednést pravdivou verzi místních kvalit a nekvalit.


Kvalita piva

Dobře dobře, tak tady chtě nechtě holt opravdu musím a chci potvrdit Losova slova v tom, že pivko se tady točí výtečné. I já jsem odkojen přerovským Zubrem, a proto tady nemám moc výtek. Akorát si nejsem jistý, kterou že to jedenáctkovou verzi tady točí, zdali Granda, anebo Golda. Na nápojovém lístku se sice objevuje přídomek Gold, a tak musím věřit tomu, že to mají správně, ale že by tady fakt nepřešli na tu oblíbenější, hořčí, verzi, to se mi moc nechce věřit. A já, ať už jsem pivní neznalec jakýkoliv, v jednotlivých verzích takový rozdíl nevidím, takže ať už Grand nebo Gold, pivko mi tady prostě chutná. Občas tady ale rozčínou vody, a nabídnou tady speciál o vyšším oktanovém čísle, například dnes tu měli na čepu Gradus 12, který jsem nicméně neměl odvahu zkusit, protože jsem měl před sebou ještě nějaké povinnosti a nechtěl si hlavu zcela zatemnit pivními procenty.

4.00


Kvalita jídla

Tato horská restaurace je narvaná k prasknutí snad po celou otevírací dobu a jedním z důvodů určitě je i skvělé jídelní menu, které tady nabízí. Kromě celoroční nabídky divokého masa se svíčkovou, případně se zelím a knedlíkem, které netuším proč už nezařadili do jídelního lískty, ale stále se ještě po stolech povaluje papírek tyto dobroty nabízející, tu mají jen na co si návštěvníkův žaludek vzpomene. Osobně preferuji sýrové smažené dobroty, ale nezklamalo mě ani obyčejné kuřecí s bramborem, anebo směs s hranolkama. A například s Tesáckým řízkem v břichu se pak opravdu těžko zvedá od stolu a pokračuje v turistickém výletu, jaká je to porce. Dokonce i když je tu narváno, tak jídlo je doneseno v řádu 5-10 minut, což svědčí jak o výtečném kuchaři, tak o organizaci kuchyně jako takové. Já se tu nebojím jídlo objednat ani když mi jede autobus třeba za půl hodinky.

4.25


Kvalita obsluhy

Ale tady už začíná být obsluha hodně na pováženou. Ano, jídlo z kuchyně vám na stole přistane v cukuletu, ale to samé už se nedá říct o pití, a už vůbec ne při odnosech skla a talířků. Nejednou se stalo, že dobrou čtvrthodinku po odcodu předchozího osazenstva se po nich nádobí válelo na stole, a to i přesto, že daná místa byla již dávno obsazena novými návštěvníky. I já se často musel brodit tou změtí talířů, abych si našel dost místa pro přinesené pivko. Jo, ale to pivko jsem si musel jít objednat k výčepu, protože ať už kolem lítal starý majitel, nebo jeho syn, nebo starší paní, tak si mě prostě nikdo nevšímal; sebrali pár věcí odvedle a zmizeli v kuchyni. Pak se znovu někdo objevil, udělal u jiného stolu objednávku, a opět kuchyně. A tak furt dokola, až jsem se zvednul a šel si objednat sám, abych nelekl žízní. A to už pak při donosu byly zaregistrovány i zbytky nádobí, které tak naněkolikrát začalo postupně mizet ze stolu. To, že bych chtěl ještě další pitivo, stejně tak jako u okolních stolů, to nikoho nezajímalo; ano, jídlo lítalo sem a tam, ale de facto na všech stolech byly sklenice prázdné, ať už pivní, tak kávové, tak sodovkové; a to rozhodně není dobrá známka. K placení se taky nikdo zrovna nepřichomýtl, a tak jsem dohledal potřebné drobné, a nechal peníze na stole svému osudu, tak snad je nikdo nesebral a dostaly se k té správné osobě. Ach jo, toto je opravdu průšvih, a pokud se nedají trochu dohromady, tak jim lidi začnou mizet do přes cestu otevřené konkurence.

1.00


Kvalita prostředís

Mě tu byla prostě zima. Jasně, venku ještě pokukovalo babí léto, takže se tam teplota občas šplhala až ke 20 stupňům, ale uvnitř prostě bylo syrovo, a nikterak k tomu nepřispívaly ani otevřené dveře na letní zahrádku. Rozestavění stolů je vlastně pořád stejné, jen díky anticovidovým opětřením byly dva velké stoly uprostřed rozestavěny na několik menších, ale podle mě to takto vypadá líp, a možná se dokonce i zvětšila kapacita. Vlaječek u stropu ubývá, ale stále jich je dostatek na to, aby zabraly víc jak polovinu stropní plochy. Co jsem tak slyšel od vedlejších stolů, tak skoro všichni jsou příznivci tohoto druhu ozdoby, jen nějaký malíř vnitřních prostor vypočítával, kolik by to dalo práce při rekonstrukci se o tu haldu vlaječek napřed postarat. Komunistický výčepní pult i s prosklenou poličkou evokuje doby dávno minulé, takže co se prostředí týká, pro turisty je toto místo ideální jak k odpočinku, tak ke vzpomínání. A ten, kdo chce větší modernu, má nově možnost navštívil konkurenční restauraci u točny autobusu. Hajzlíky opět začínají vykazovat ušuntělost a zašpiněnost, ale to se nedá při tom provozu uhlídat; naštěstí žádný vážnější hygienický průšvih to není, takže vychcat se tu dá s klidným svědomím, dokonce tu teče i teplá voda a papírových utěrek je taky dostatek.

3.75


Kvalita klientely

S ohledem na to, že tato recenze je v pořadí už nevímkolikátá, tak je z těch předchozích jasné, jaká že klientela se tady nachází. Já osobně jsem tady nepotkal nikdy stejné lidi, co návštěva, to překvapení ne jací lidé tam budou, ale spíš kolik jich tam bude, abych si měl kde sednout. Naštěstí se vždycky někde nějaký volný stůl našel, takže jsem nikdy nemusel dávat pivko na stojáka. Ale obava o volné místo už sama o sobě hovoří o tom, že tato restaurace je hojně navštěvovaná, od prvních minut otevírací doby až po zavíračku, která se rovná asi odjezdům posledních autobusových spojů z tohoto místa. Dnešní návštěvnost byla opět veliká, covid necovid, což se sice negativně na jednu stranu projevilo v oblasti obsluhy, ale na druhou stranu to šumění a hučení řečí kolem dokola mě ujistilo, že jsem tady správně.

3.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

No, moje hodnocení jednotlivých kritérií se nakonec od těch Losových moc nemění, ale určitě musím vypíchnout obrovské rezervy v obsluze, a to nejen při jedné návštěvě, ale onen kvalitativní pokles má pokračující a bohužel neměnnou tendenci, takže aspoň za tímto účelem ve smyslu upozornění má moje recenze smysl. Pivo i jídlo skvělé, klientela více než vyhovující a prostředí pořád stejné, byť by tu mohli i zatopit, a i o hajzlíky by se mohli postarat častěji. Ale to jsou jen mouchy v porovnání s tím čísnickým průšvihem, takže moje celkové hodnocení je určitě lehce nadprůměrné, stejně tak jako moje pobyty zde. Na druhou stranu musím prohlásit, že tak jak jsem se tady vždycky těšil, že zde zakončíme naše turistická putování, tak u mě začíná převažovat kvalita hostince u cesty na Trojáku, což může taky klidně časem znamenat, že na Trojáku budou naše cesty končit a naše peníze tam budeme investovat. A to by byla přece škoda, takže páni obsluhující, snažte se, aby se lidi sem stále těšili a sem se vraceli.

3.25


Prognóza

Ať už se tu já osobně budu nebo nebudu vyskytovat, to zcela určitě nebue mít žádný vliv na neustále vzrůstající návštěvnost této turisticky velmi atraktivní lokality. A díky domu je taky jasné, že pokud to tu nevyhoří, tak to tady bude fungovat i po několik dalších generací. A prič taky ne? Já jsem s tímto faktem naprosto v pohodě a i syn majitele je zapálený do toho, aby to tu fungovalo i nadále, ve stejném duchu, ve stejném prostředí a se stejnou nabídkou služeb. Moje kroky tady určitě budou vést i nadále, ať už má výhrůžka v celkovém hodnocení byla jakákoliv, minimálně se tu stavím pro znovuověření aktuálních nekvalit obsluhujícího personálu, ale vždy převáží kouzlo tohoto místa, výborné pivo a chutné jídlo, ať už jej přinese a odnese kdokoliv, kdykoliv, jakkoliv ...