Restaurace Tesák, Tesák/Rajnochovice


24.1.2021, sepsal Los


Restaurace "Tesák"
Tesák 206
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz

Recenze z předchozích let:
2020-2, 2020-1, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2006

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš zima má svoje kúzlo, svoje čaro, a toš jak napadnuly první sněhový vločky na zem, toš mňa nigdo neudržél, a mosel sem sa jít opjet projíť po tych horách Hostýnských. Dnešní výlet byl naplánované do posledního detajlu, tagže je už fčil fšem jasný, že to dopadlo úplně ináč. Ale jednym dychem prozrazuju, že daleko lepčí, než sem očekávál. Tagže enem pro připomenutí, dostali sme se semka busem ze Zléna, keré z tama jezdí 10:30 hod. ráno, a toš na Tesáku sme sa objevili něgdy před půl dvanáctú. A mjeli sme ščestí, páč hospoda byla ešče prázdná, a my si tak dokonca mohli vybírať, gde sa usádlíme, což už potem po zbytek dňa nebylo možný; o to fšem ale až dál. První dnešní zmjenou bylo to, že sme hodlali konečně premijérovje zhodnotiť další tesáckú hospodu, konkrétně restauraci v penzijonu "Pod Kyčerou", Ale ouha, červeně svítící svjetýlko na zdi, že je restaurace zavřítá, nás jednoznačně ujistilo v tym, že žádná premijéra dneska nebude (stejně jako vloni, gdy tu bylo taky zavřený, ale ešče bez upozornění onou červenou svjetelnou signalizací), a že tedy naše putování začneme pjekně v legendární horské chatě.


Los pivos kvalitos

A toš na poli pivním sa nic nemjéní, točí tu přerovskýho Zubra, podle nápojovýho lístka ide o jedenáctkovou verzi pod názvem Gold. A opjetovně sa přesvjedčuju o kvalitách tohoto piva, od prvního loka do posledního mně tady šmakovalo. Asi vyčistili trubky nebo co, páč ani žádná usedlina, ani žádný inačí vizuální chyby sem neodhalíl, no a o chuti už sem sa zmíníl. Parádní začátek dnešního výletu! A protože pivko chutnalo až moc, taxme sa tu zdrželi dýl, než bylo plánováno, a tak druhú zmjenú dnešního výletu bylo kompletní přeplánování trasy, gdy namísto cesty přes Janče na Chvalčov na Říku sme sa otočili přesně opačným smjerem a vydali sa na nedaleký Troják, kam sme i s pokročilou odpolední hodinou mohli ešče doraziť za svjetla; no, dneska konkrétně za šera ...

4.75


Los jídlos kvalitos

A toš už gdyž sme postávali ve Zléně na autobusáku, toš sem hlásíl, že si na Tesáku dám kančí s omáčkú, a je jedno, ešlivá se svíčkovú anebo se šípkovú, osobně v tym žádný rozdíl nevidím (teda snáď kromje teho, že svíčková je barvy krémovjéjší, gdežto šípková taková tmavší). A tajaxem hlásíl, taxa aj stalo; dneska teda zvítězila šípková varianta, a nelivutji ani jedneho sousta, ani jedný utracený koruny za tento pokrm; tak dobře sem sa kurva nenadlábnúl "od Kuvajtu napadení", fakt špica. Ešče sem pak dojídál další porcu kuřecího prsa zapečenýho v bramboráku, a taky mňamózka, maso mjekučký, bramborák správně propečený, dajaká zeleninová obloha taky vypadala jako z čerstvje nakúpený várky z dajakýho poblíž stojícího super marketu. No dneskaj sa kuchař teda pochlapíl (a to fakt nevím, či to byl kuchař anebo kuchařka), a já hodnotím velmi velmi vysoko, a rád.

4.75


Los obsluhos kvalitos

A toš o občasných nekvalitách vás určitě dostatečně informovál kolega Rotkader v recenzi z listopadu loňskýho roku, a je pravdú, že jek je tu narváno, toš sa obsluhy moc nedočkáte. Dnešní brzký příchod nás ale naščéstí odmjeníl poloprázdnú palušú, a tak si na nás starý pán obsluhující udělál vždy dostatek času, odnáška i donáška nijak nevázla, a dokonca aj s nama prohodíl pár humorných slov. Nicméně jaxa hospoda začala plniť až po okraj, tak sa začaly objevovať Rotkaderem identifikovaný nedostatky, a toš sa pak aj stalo, že sem si pro další várku pitiva zašél rači přímo k výčepnímu pultu; ono to v zásadě až tak nevadilo, páč stejnak sem chodíl na hajzlíky kolem báru, tagže mi osobní objednávka vlastně i vyhovovala. Následně konečná platba proběhla taky u barpultu, samozřéjmje spojená s regulérní kapúrkovou, a pak už hybaj ven do sněhem poprášený krajiny.

3.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš sem pořídíl dalších pár fotek do našeho archivu, ze kterých je patrný jediný, a sice, že se zmjenilo enem rozložení stolů tak, aby byly dodrženy vládní protivirový opatřéní. Tím došlo k redukci kapacit, což sa projevilo i na tym, že si spústa příchozích nemjela kam sednúť, a tak buďto sa postavili ke vchodu a čekali, anebo sa otočili na podpatku a zmizeli zpjet do horstva. Na druhú stranu tahle redukce počtu míst k sezené mjela i svoje pozitiva, aspoň co do kvality obsluhy určitě, ináč jak je tu narváno až po strop, toš nigdo nic nestíhá. Kouzelný odér desítek let provozu je stále přítomen, hlavně na chodbje hned při příchodu, případně při cestách na hajzlíky, a toto kouzlo dává tomuto místu nezapomenutelný status.

4.50


Los klientelos kvalitos

A toš už sem to něgde výš nakúsnúl, a sice, že dnešní hustota náfštěvníků nebyla taková, jaká tu bývá obvykle, a to díky přeobsazení stolů v souladu s vládním opatřením. Po příchodu sme si ešče mohli vybrať ze nepočítaně možností, kam zapadnúť, ale už o pár desítek minut bylo obsazený naprosto fšecko. A další hosti přicházeli, a další hosti holt museli odejít, páč buď by si dali neco na stojáka, anebo by nedostali vůbec nic s ohledem na plné vytížení obsluhy se sedícím osazenstvem. Dnešní kvalitu klientely výrazně nahoru vystřelilo zhruba pátnáct dvacet vyznavačů vojenských mundůrů, kteří sa sem nahrnuli těsně po objedovém čase, a keří tu vytvořili skvjelú atmosféru. S několik sme aj mjeli možnosť pokecať, a to jak v hospodě, tak potem po cestě až ke Třem kamenům, páč až tam sme mjeli pak společnú cestu. Kluci sa pak odpojili smjreme na Holý vrch a na Rusavu, gdežto my sme začali slaňovat smjerem k Trojáku.

4.25


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Asi takto; fšecky místní ingredience ve smyslu piva, jídla, klientů i prostřédí, to fšecko tu je na top úrovni vždy. Kolísající kvalita obsluhy pak je jediné kritérium, kerý rozhoduje o tym, že jedna recenza této hospody je hodně pozitivní, a další víceméně s nadprůmjerným hodnocéním. Dnes se ofšem i toto kritérium dostalo na výrazně nadprůmjernou hodnotu, a proto i celkové hodnocení nemůže být horší než to co dávám.

4.50


Los prognózos

A toš gdyž trochu odbočím od Tesácký turistický jídelny, toš mě hodně šokovalo, že na rozcestí U tří šutrů zmizel dřevjený přístřešek! No fakt, jak možete shlédnúť níže na fotce, toš kromje ohniště a pár laviček kolem něj sa tu není už gde ani schovať, ani spočnúť před případnými špatnými povjetrnostními vlivy. Keška, kerá byla v přístřešku schovaná, je sice furt aktivní, ale gde teda je schovaná, to netuším ... ale zpjet k chatě Tesák. To, že se interiér chaty nijak nemění, to je určitě dobré znamení pro všechny, kteří mají rádi pravé nefalšované prostřédí horských chat. To, že se nemjení ani kvalita piva a jídla, to je určitě taky dobré znamení. Tak snáď vládní opatření v rámci covidu nijak neohrozí budúcnosť táýto horský legendy, to jim tady přeju.