Restaurace Tesák-Meopta, Tesák/Rajnochovice


18.12.2022, sepsal Los, komentuje: Rotkader


Restaurace chata Tesák Meopta
Tesák čp. 190
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz
Facebook: Tesák Chata restaurace

Recenze z předchozích let:
2022-1, 2021, 2020-2, 2020-1, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2006

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš uplynulo enem pár mjesíců a my sme sa tady vyskytnuli znova. A ešče že tak, protože hnedkaj na úvod sem osobně hotově vjenovál 1.000 korun na obnovení vyhořelé chaty a naoplátku sem dostál informáciju, že dočasný provoz v chatě Meopta bude končiť kvůlivá dajakým nesouladům s majitelskou firmou. A že sa klidně može stať, že tento víkend je poslední, gdy je otevříno, že prý sa ešče sice uvidí, ale nigdo neví dňa ani hodiny. A toš už enem proto sem rád, že zrovna daný víkend sme mjeli ten čuch a zapadli sem. Ale to nebylo fšecko, abysme si nalili čistého piva, dnešní posezení bylo vyšperkováno od začátka do konca, což sa teda odrazilo aj na mojem hodně vysokém hodnocení. A právje proto je škoda, že to tu asi bude končiť...

No ještě štěstí, že se mi Los svěřil se záměrem na tuto recenzi, protože v tomto případě i já mám co přidat do vínku. A tak po skoro 1,5 roce jsem si sednul a jal se okomentovat Losovu verzi tak, aby vše do sebe zapadalo a nevypadalo to jako pěst na oko. Tesák jsem navštívil konkrétně 14 dní po Losově předchozí návštěvě a jaké bylo moje překvapení, když zde bylo stále otevřeno! Hurá! Osobně jsem se tedy chystal naproti do penzionu Pod Kyčerou, ale přece jenom zvítězila zvědavost a nostalgie a já zapadnul sem, do chaty Meopta. Jo a abych nezapomněl, vzal jsem s sebou Pítkeče, abych nepil, nešel, nebyl, sám ...


Los pivos kvalitos

A toš ani sem nevjeďél, že kromje mojeho oblíbenýho Zubra 11 Granda tu majó aji polotmavú Holbu 11. Tagže po prvním tradičně svjetlém škopku z Přerova sem přesedlál na tmavjejší verzi a svjete div se, vůbec sem neprohloupíl, aji toto pivko bylo výtečné, klouzalo do krka samo, zanechávalo na patře příjemnú hořkú chuť, a v žaludku si enem čvachtalo. Taktéž pjena byla čistá, proto dnešní výbjér byl vlastně těžký, ešlivá svjetlý anebo tmavý; oboje sice ide kombinovať, ale takový čuně nésu, proto sem zůstal enem u jednoho, a hádejte u kterýho... Tady neide nic vyčísť, za mně plný počet bodú je pro dnešek aj málo.

No tak když Los hodnotil polotmavou Holbu, tak já se vrhnu na to druhé, častější, a vlastně pro mě i preferovanější značku a typ, čili na Zubr 11 Grand. Natočeno bylo do krásných těžkých krýglů s uchem, ale jaksi s logem piva Holba; no nic, to nebylo až tak podstatné, říkám si, hlavně že pivko po stěnách této sklenky hladce klouzalo do krku, a že nám nic nebránilo tomu si dát další a další. Nádherně bílá pěna, odtočeno od rána už pár kousků měli, takže žádná pachuť stojatých vod, vše tu dnes směřovalo k dokonalosti. Tady s maximálním hodnocením souhlasím, tady ani já nemám co vytknout.

5.00


Los jídlos kvalitos

A toš protože sme byli hladoví a navíc sme na Tesáku spali, tak sme těch jídel dneska vyzkúšali celú řadu. Výnimečně sme si dali aji polívku, a tak možu posúdiť kvality jídelního lístka odshora dolů. Tagže popořádku; kančí se šípkovú, to jest tady vyhlášený pokrm a aj dneska bylo naprosto výtečný. Tesácký řízek, plněný šunkú a sejrem, to je klasika fšech klasik, a gdyž si namísto profláknutých hranolků dáte k temu vařený brambor politý máslem, doplněný domácí tatarkú, pak není nic lepčího. Následovala masová smjes v hranolkovým hnízdu, kerá byla skvěle aromatická a hranolky byly příjemně měkké, tagže šly skvjele namáčeť do přítomné omáčky. A na závjer nás čekal kančí gulášek, kerý sme si dali tradičně s chlebíkem. Opjet nemám žádný výhrady a opjet musím prohlásiť, že plný počet bodú je tu pro dnešek málo.

Majngot, tady by si člověk vybral odsvrchu dolů, jedna klasika vedle druhé. Ale my dnes žádné vymýšlení, protože se to tu opravdu má zavřít (viz níže v hodnocení obsluhy), tak jsme si dali klasiku všech klasik, a sice plněný vepřový řízek pod názvem Tesáčák, nezvykle ne s hranolkama, ale pěkně s vařeným brambůrkem, politým máslíčkem a posypaným pažitkou. A byl to ten nejlepší řízek poslední dekády, co jsem jedl. Z dalších pochutin jsme dali ještě polívku, abychom trochu uklidnily žaludeční stěny bouřící se pod náporem alkoholu, a i ta hodně chutnala. Pět bodů? Losu, není to málo???

5.00


Los obsluhos kvalitos

A toš protože starý pán sa tu už nevyskytovál, toš kolem nás lítal mladý majitél, občas doprovázený postarší ženščinou. A protože hospoda už byla poloprázdná, toš zbylo i pár chvilek na občasný pokec mezi donáškou a odnáškou, tagže sme sa dozvjeděli to co sem napsál v úvodním slovje. A díky tomu, že sme sa tu cítili jak doma, toš sem našu náfštěvu schválně prodlužovál až do tmy, kerá v těchto mjesících přichází záhy, a tak bylo pak příjemný koukat ven do tý tmy, a naopak, zvenku pak do interiéra prosvjetlenýma oknama skrzevá záclony. Krásně strávený odpoledne a podvečír.

Starý pán byl v tu dobu dlouhodobě v nemocnici, ale co mu bylo, na to jsme se ptát nechtěli; holt stáří. Ale mladého pana majitele (alias Miru) jsme se chystali vyslechnout pořádně a tak přináším další aktuality: ano, Los měl pravdu, už ten 14 dní předchozí víkend měl být posledním otevřeným zde, ale naštěstí se to prý ještě dalo nějak udělat a provoz tady jel ještě dál. Ale teď už fakt bude prý šlus, konec, utrum; tento náš víkend je prý definitivně poslední, příští týden poslední listopadový den má dorazit odpovědná osoba z Meopty a převzít to tu zpět. No, moc se nám tomu nechtělo věřit, ale když se Mira dušoval, zapřísahal a opakovaně tuto informaci potvrzoval, tak jo, museli jsme to přijmout jako fakt a o to byla naše návštěva tedy nostalgičtější, smutnější, ale na druhou stranu intenzivnější a fotograficky nejzdařilejší. S chatou Meopta jsme se rozloučili opravdu důstojně a vyrazili do horsta, abychom nezatměli cesou na Říku.

4.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš ani sa mně nechce vjeřit temu, co teďka prohlásím, ale genius loci této chaty Meopta je podle mě ešče silnější než u původního provozu v chatě Tesák. Ne, fakt nekecám, prostě atmosféra tohoto místa je neuvjeřitelná, dýchá na vás retro prostředí, klid, teplo, pohoda. Stoly sú rozděleny uvnitřka ideálně pro co nejvjetší počet lidí, přičemž je dostatek místa jak k sezéní tak k trajdání k báru a zpjet, na hajzlík a ven. Jasně, nevisí tu vlaječky, ale to byla charakteristika předchozího místa, tady stačí opravený stěny, stropy a podlaha, okna schovaná za příjemnými záclonkami a vůně z kuchyně, a podle mě každýho to tu učaruje. Hajzlíky sú sice na studený chodbje, ale ta chvíla sa dá přežiť. Nevím nevím, ale pokáď sa jim podaří znovu postaviť původní provoz, nevjeřím temu, že ta novostavba na mně dýchne nějak extra, mysím si, že ono socialistické retro má prostě svoje, je nepřekonatelný a neopakovatelný, to sa nedá ani napodobiť. Uvidíme, každoprdně pro dnešní den za mě topka.

Kouzlo interiéru je neskutečné, úžasné a neopakovatelné, a tak v zásadě musím souhlasit s Losovým prohlášením, a i mě se v chatě Meopta líbí tak, jak v původním provozu. Pítkeč sice tento názor nesdílí, protože přece jen v původní chatě Tesák prožil o nějakých 10 let víc akcí než já, a tak mu tam zůstávají všechny vzpomínky, ne zde. Ano, s tím lze také souhlasit, ale chata Tesák je nenávratně v prachu, a i když ji obnoví, už to nebude ono, už to bude nová, čistá, tak trochu sterilní, veškeré hygienické předpisy splňující novostavba, a ta žádné kouzlo s sebou nepřinese, minimálně ne pro naši generaci, možná ani pro naše děti. To, že si svůj nový genius loci určitě pak vybuduje, o to se nebojím, ale o tom budou vyprávět až naše prapraděti, a to už se nijak nedozvím zdejší vývoj. Takže abych to shrnul, chata Meopta v žádném případě, jakožto náhradní prostor, neudělala zdejšímu místu ostudu, ba právě naopak. Za mě plný počet a bastafidli.

4.50


Los klientelos kvalitos

A toš z mnou vlastnoručně vyfocených obrázkú pod recenzú možete sami posúdiť, kolik nás tu zbylo. Jasně, je pravda, že gdyž sme dorazili, mjeli sme problém si sednúť, tolik tu bylo osazenstva, ale s postupujícím odpolednem, a hlavně s posledními odjezdy autobusů, sa prosto vyčistíl a my tu fakt zůstali úplně sami (což byl teda mezi nama účel, chtěl sem nasát atmosféru opravdu na maximum a to sa podařilo). Dnes tu bylo plno rodinek s děckama, kerá naščestí tak neřvala jako jindy, pak partičky turistú středního vjeku; fakt sem dnes nezaregistrovál žádnú omladinu, mysím, že sme byli možná aji nejmladší (teda kromje zmíněných děcek předpubertálního vjeku). Možná dnešní mládež nemá zájem o turistické výšlapy a rači sedí u compu; nicméně dnešní den nebyl opravdu z těch nejkrásnějších, celý den mrholilo a slunko sa neukázalo ani na vteřinu, ale i proto bylo příjemným překvapením, kolik sa na jednom místě sešlo v tomto marastu lidí (protože paradoxně po cestě z Trojáku sme nepotkali ani nohu; možná šli fšeci dřív, a možná tu v hospodě rači proseděli den než sa špacírovať v tej mlze a nečasu). Tak jak tak, je viděť, že oblíbenost tohoto místa je obrovská, a lidi nezastaví před návštěvú nic, ani hromy ani blesky.

Dnešní opravdu hnusné venkovní počasí s větrem, deštěm se sněhem a teplotou kolem nuly, opravdu nikoho pořádně nevytáhlo ven, navíc, když už se jednalo o první adventní víkend, kdy lidi raději jedou do super hyper obchodů na dárky. Navíc, v ten den všude po republice startovaly vánoční trhy, a tak nebylo ani divu, když jsme tady po většinu času seděli úplně sami. Sem tam se objevil osamocený horal na rychlé jídlo a pivko, případně prokřehlá rodinka s dětmi se zahřát čajem, ale to bylo pro dnešek fakt vše. Škoda, že lidi nevěděli o skutečnost místního konce působení, možná by se z trhů trhnuli dřív a sem se přijeli ještě rozločit, ale možná právě tato smutná atmosféra měla tak být a měla tak uzavřít zdejší meopťáckou kapitolu tímto způsobem. Mě dnešní prázdno vyhovovalo, ale je jasné, že provozovatelům je prázdná hospoda krajně nevhodná. Tak snad jsme s Pítkečem aspoň dost utratili a pomohli tak k dalším ziskům pro obnovu původního provozu.

4.50


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Jak sem prohlásíl v rámci hodnocení prostředí, genius loci tohoto náhradního provozu je neskutečné. Danou listopadovou sobotu bylo snad všechno ideální, skvělá obje pivka, místní kuchař by mjel dostať od Pohlreicha pjet hvjezdiček a titul masterchefa, prostředí je famózní zvenku dovnitř a zpjet a hromada podobně smýšlejících lidiček nasávajících tu skvjelou atmošku, tato smjeska vytvořila optimální kombinaci a nám se jí dostalo na maximum. Naprosto úžasný zážitek, který bohužel koliduje s informací o brzkém uzavření, tak snad se ešče něco zvrtne k dobrému a tady to bude ešče nějaký čas fungovať. Bravo!

Absolutně nelituju ani jedné vteřiny, kterou jsme zde strávili. Jasně, sice skoro pořád sami, ale v zásadě průběžně s někým, nehledě na časté debaty a diskuze s obsluhující paní a provozovatelem Mirou. A pokud tuto společnost doplníte o fantastické pivo, geniálně chuťově zbarvené jídlo a genius loci zdejšího interiéru, tak vězte, že tady jsme byli v pohostinském ráji.

4.75


Los prognózos

A toš malujme si to jak sceme, ale fčil je na Těsáku zavříto a podle mně je zatím v nedohlednu dajaké znovuotevřéní, ať už gdekoliv. Tagže moja prognóza je, že třebas do léta příštího roku vymyslijá opjet dajaký provizórní stánek, bufet, či podobný styl občerstvéní, aby sa jim penízky začaly zasej sypať a mjeli tak na rekontrukci. Bohužél netuším, jak to dopadne s místním kuchařem, keré tu dělá alfu a omegu celýho Tesáku, ešlivá ten bude ochotné půl roku něgde pabjerkovať a čekať co bude a nebude, páč podle mně taky mosí živiť sebe a rodinu a bez otevřítý kuchyně teho moc nedokáže. No, moc pozitivního tu nevidím, bohužél...