Restaurace Tesák-Kamenná chata, Tesák/Rajnochovice


22.1.2023, sepsal Los, komentuje: Rotkader


Restaurace chata Tesák Meopta
Tesák čp. 190
768 71 Rajnochovice

Tel.: 573 379 305
E-mail: restauracetesak@centrum.cz
Web: www.restauracetesak.websnadno.cz
Facebook: Tesák Chata restaurace

Recenze z předchozích let:
2022-2, 2022-1, 2021, 2020-2, 2020-1, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2006

Mapa


Los slovos úvodňos

A toš dnešní předsilvestrovkský výšlap mjel mjeť úplně inačí start i cíl, ale hnedkaj na začátek to dopadlo úplně ináč. Původní start mjel byť na Tesáku v restauraci Pod Kyčerú, gde sme mjeli vsáknúť vánoční specyjál, a mjeli sme sa po chvilce hnedkaj začít kutúlať dolú něgde na Bystřicu. Ale po příjezdu na Tesák nás přivítala cedula, že náhradní provoz vyhořelý chaty Tesák je v provozu v tyto mezivánoční dny v turistické Kamenné chatě. Juchů, fšecko co sme si slibovali, toš okamžitě padlo za vlast a my sme sa nahrnuli do chaty jak velká voda.

Poté, co byl náhradní provoz chaty Tesák přesunut do vedlejší chaty Meopta, tak jsme byli rádi, že to na vrcholu Tesák opět funguje, byť jinde, než v původním provozu. To, že tento náhradní provoz byl v mnohém snad ještě lepší než původní, o tom jsme si řekli v loňské druhé recenzi, a proto nás zpráva o uzavření postihla s velkým zármutkem. Následné neověřené info, že se snad něco zprovozní v kamenné turistické chatě u cesty, nás sice nabilo určitou energií, ale informace obsahovala dovětek, že se snad má otevřít jen na tři dny mezi vánočními svátky. Takže když jsme se na Tesáku objevili dva dny před Silvestrem, nikdo z nás nečekal, že by to tu mělo ještě fungovat. A ono ejhle; údajně turisti ubytovaní na Silvestrovský pobyt, měli nějaké zpoždění, takže proč nenechat restauraci otevřenou o pár dní déle, že ano? A tak jsme měli jedinečnou příležitost nasát atmosféru i tohoto druhého náhradního provozu, což bylo sice nečekané, ale o to více pozitivní, zjištění.


Los pivos kvalitos

A toš Zubr Grand jedenáct, tady pořádně inačí volba nigdy nebyla, s občasným doplňéním polotmavé Holby, ale to taky nebývalo pravidlem. V dnešní docela chladný deň to do nás sice tak nepadalo jak v horký léto, ale odpustiť si chuť přerovského moku sme nemohli. Lahoda, báseň, co vám mám povídať, že jo? A dokonca sme výnimečně dostali pívo do velkých krýglů s uchem, což byl další nečekaný bonus dnešnío dňa.

Schválně jsem kouknul na předchozí recenze na našem webu, a už i v té úplně první z roku 2006 byla zmínka o tom, že je zde Zubr, jen Zubr a nic než Zubr. Takže žádné překvapení se nekonalo, a to je jen dobře, protože od desítkami let prověřené kvality se prostě neutíká. Za mě skvělá chuť jako vždy, pivo prošlo čistými trubkami a to se na chuti prostě projevit musí.

4.25


Los jídlos kvalitos

A toš právje proto sme šli sem, abysme opjet osvježili žaludek libými chuťovkami vrchního kuchaře Pepy. Nabídka v tomto druhém náhradním provozu jest řádně prořídlá, přece enem tu není úplně plnohodnotně vybavená kuchyňa, ale aj tak sa tu dá vybrat z dobrých 15 jídel. A jedna klasika vedle druhý - kančí se šípkovou, kančí guláš kuřecí prsa v bramoboráku, pikantní vepřové, masová smjes, játra, ražniči, no řeknite mi, že by si tu něgdo nevybrál. A toš dnešní volba kančí se šípkovú byla zvolená rychle a výsledek byl opjet famózní; naséčko sa rozpadalo, megaknelíkú bylo jak pro dva a ščáva, majngot, jako od babičky.

Jak už vzpomněl Los, nabídka jídel se sice razantně zúžila, ale i tak je tu pořad z čeho vybírat. Zamrzela absence klasického "Tesáčáku", alias plněného vepřového řízku, ale jinak si bylo možno vybrat z další spousty pokrmů. Měl jsem taktéž chuť na kančí, a tak jsem si narozdíl od Losa dal se smetanovou omáčkou. Tamá stejný základ, akorát od šípkové, kam se dává šípek a přidává k tomu brusinky, tady se přidá navíc smetana a hotovo.. No, na chuti je poznat, že základ je stejný, nicméně co do výsledné chuti tady moc rozdílu není, prostě vynikající.

4.75


Los obsluhos kvalitos

A toš mladý provozovatél Mira sa činí, je tu na Tesáku snáď osm dní v týdnu a řeší jak provoz hospody, respektive náhradních provozů, tak budúcnosť, co sa bude dít dál, takhle to přece nepude donekonečna. Jak prozradíl, dajaký plány sú, ale ty tady zatím nebudeme prezentovať, aby sme to nezakřikli, ale prý to je na spadnutí co nejdřív, přece enem si připadajó už jako kočovníci, a to není určitě nic zdravého. Pomáhá jim tu starší paní, kerá sa tu vyskytuje už taky leta letoucí a s ohledem na relativně malý prostor je to víc než dostatečný počet.

Tak kluci jsou tu dva, jeden na place a jeden v kuchyni, a tak to má být, na to, jak te to tady malinké to v tomto počtu zvládnou levou zadní, a když ještě přijde na pomoc zmíněná paní, tak je jasné, že hosté nemají o nic nouzi. I my jsme byli obletování zleva zprava a tak nelze hodnotiti níž než je.

4.50


Los prostřeďos kvalitos

A toš moc pjekný to tu je, ani se mi nechtělo vjeřit, kolik že stolů a židlí sa tu može vejíť. Jak sem správně napočítál, toš je tu hnedkaj sedum stolů a ke každýmu 4-5 židliček, takže kapacita něgde kolem 30-40 lidí mi fakt vyrazila dych. Na druhú stranu je to příjemný ziščéní, páč turistú je tu furt moc a pokáď by si nemjeli gde sednúť, toš by to byla škoda. Atmosféra tohoto místa je taky skvjelá, jedná sa o prastarý objekt, kerý na vásdýchne takovým tím retro odérem, a nésú potřeba ani vlaječky na stropje.

No moc pěkné to tu ti turisti mají, jen co je pravda. Určitě i v dobách, kdy se tu neprovozouje zrovna náhradní provoz chaty Tesák, se rádi schází v této velké "společenské" místnosti, protože je tu fakticky moc příjemně. Těžké závěsy na oknech s bílými záclonami pak krásně dotváří komorní ráz této místnosti a já si klidně dokážu v podobném duchu i obývací pokoj. No, to přeháním, jasně, na druhou stranu jsem se tady cítil podobně příjemně.

4.25


Los klientelos kvalitos

A toš docela mňa překvapilo, kolik že sa tu dnes vypravilo omladiny. Pvjetšinú sem na Tesáku potkával postarší až staré lidi, přičemž já i se skoro pjeti křížkama na krku sem tu byl pomaly nejmladší, ale dnes to tu bylo přesně naopak. A to je faň, že i mladí zvedli prdele od televizora a počítača a šli si vyliť helmy do hor.

Měli jsme štěstí, že hned z autobusu naše kroky vedly přímo sem, protože kdybychom tak neučinili, asi bychom si pak neměli kam sednout. I když, kdybychom počkali pár desítek minut, tak asi ano. To je totiž velmi trefné přirovnání k tomu, jakým způsobem se tady klientela vysyktuje - sednout, najíst, zapít a pryč. Jenom my jsme se zdrželi na hned dva až tři turnusy osazenstva, ale vždy to byli příjemní lidé, a jak Los správně identifikoval, většinou mladí. No, můj názor je, protože je Silvestr za rohem, tak sem asi přišli hlavně ubytovaní z Vičanova nebo okolí, kteří už se chystali na silvestrovké párty. Ale třeba se pletu a trend mladšího osazenstva nebyl dnes výjimkou.

4.50


CELKOVÉ HODNOCENÍ

No je jasný, že na Tesáku majú hned několik objektú, ve kterých je příjemně, teplo, útulno. I tato kamenná turistická chata mezi ně rozhodně patří. A se skvjelým pivem, výtečným jídlem, rychlú obsluhú a za přítomnosti spokojených ostatních hostí se pak jednemu ani nechce zvedať a jít do té sibérie ven.

Dnešní návštěva se vydařila, o tom nemůže být pochyb. A o to lepší, že to vlastně byla návštěva nečekaná a neplánovaná. Jsem přesvědčený, že pokud podobně chutně a kvalitně tady budou mít i do budoucna, tak o klientelu rozhodně nepřijdou, takže pak i v obnoveném původním provozu anebo kdekoliv jinde jim kšeft bude vzkvétat, a to je moc dobře.

4.25


Los prognózos

A toš gdoví, jak to tu dopadne. Tůristi tu často majó svoje dýchánky, a toš si mysím, že tady hospodu nebudú chtět mjet nafurt a pravidelně, ale třeba sa zadaří, a dajaký týdeň to tu bude fachčiť aj v roku 2023. Moc jim to přeju, přece enem je smutné viděť Tesák bez občerstvení.

No s ohledem na to, že ani v době zveřejnění této recenze není provoz v kamenné chatě obnoven, tak měl Los zase jednou výjimečně přesnou prognózu. Aktuálně je v provozu jen venkovní stánek (na který přineseme hodnocení během pár týdnů), a to není ono, venku, v mrazu, na větru a dešti. Určitě se ale provozovatel Mira i se svým ansáblem do kamenné chaty na chvilku vrátí, jen co odezní ten nával turistických skupin, a zase to tady bude mít svoje kouzlo a bude to tu žít. A já se sem určitě budu pravidelně vracet a doufám, že budu sledovat jen pozitivní vývoj.